لمینت دندان یکی از پرطرفدارترین روش‌های زیبایی دندان‌ها برای بهبود ظاهر لبخند است. لمینت دندان می‌تواند رنگ، شکل، اندازه و طول دندان‌ها را بهبود بخشد و لبخندی زیبا و جذاب را برای شما به ارمغان آورد.

لمینت دندان برای بهبود ظاهر دندان‌ها و ترمیم مشکلات کوچک دندانی مانند لب پریدگی، شکستگی، تغییر رنگ و بدشکلی دندان استفاده می‌شود. لمینت‌ها لایه‌های نازکی از سرامیک یا کامپوزیت هستند که روی سطح دندان چسبانده می‌شوند و می‌توانند شکل، اندازه و رنگ دندان را تغییر دهند و لبخندی زیبا و طبیعی را به شما هدیه دهند. لمینت دندان می‌تواند تا 20 سال دوام داشته باشد، اما این مدت زمان به عوامل مختلفی مانند مراقبت‌های شما و سلامت دندان‌ها و لثه‌های شما بستگی دارد.

اگر دندان‌های زیبا می‌خواهید باید در بین خدمات دندانپزشکی، لمینت دندان را انتخاب کنید. لمینت باعث سر و شکل دادن به دندان شده و در زیبایی شما تاثیر زیادی می‌گذارد. در این مطلب از وبسایت ایمپلنت بار درباره لمینت دندان و در مزایای و معایب و سایر موضوعات پیرامونی آن با شما صحبت می‌کنیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان روکش نازکی است که روی دندان‌های جلویی قرار می‌گیرد و می‌تواند رنگ، شکل، اندازه و طول دندان‌ها را بهبود بخشد.

زمانی که دندان ها شکل و شمایل خود را از دست می دهند و به مرور زمان تغییر رنگ می دهند، احساس ناخوشایندی به شما دست خواهد داد چرا که شکل دندان ها و زیبایی آنها تاثیر بسیار زیادی بر روی چهره شما خواهند داشت. لمینت تغییر رنگ دندان ها و نواقص آن ها را خواهد پوشاند. این روکش توانسته تاثیر بسیار زیادی بر روی زیبایی مردان و زنان داشته باشد.

کاربردی که لمینت بر روی زیبایی دندان ها دارد را هیچ خدمات دیگری در کلینیک ها دندان پزشکی ندارد. شما با استفاده از لمینت می توانید ناهمترازی و تمامی عیوب دندان را بپوشانید. ردیف نامرتب دندان ها با استفاده از لمینت پوشانده خواهد شد. لمینت در جنس‌‌‌های مختلفی استفاده می شود اینکه شما از چه نوع جنس لمینتی استفاده می‌کنید بسته به تصمیم و بودجه‌تان دارد. لمینت ها با توجه به جنس خود قیمت‌های مختلفی دارند. برای اینکه بهترین لمینت را انتخاب کنید، باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. لمینت کردن دندان می‌تواند در برابر لکه‌ها مقاومت کند و دندانی شفاف و زیبا را برایتان بسازد.

 

  1. انواع لمینت دندان | بهترین نوع لمینت دندان در 1403

انواع لمینت دندان

لمینت به دو دسته لمینت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی تقسیم بندی می‌شود.

لمینت سرامیکی  و لمینت کامپوزیتی تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

لمینت کامپوزیتی

به دلیل اینکه استفاده از آن نیازی به تراش دندان ندارد، معمولا بیشتر مورد استفاده عموم قرار می گیرد. شما با استفاده از لمینت کامپوزیتی می‌توانید رنگ لمینت را خودتان انتخاب کنید این لمینت به نسبت لمینت سرامیکی، ضخامت کمتری دارد. استفاده از لمینت کامپوزیتی سبب اصلاح طرح لبخند و فرم دهی به صورت خواهد شد. لمینت کامپوزیتی قیمت کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد.

لمینت سرامیکی

از سرامیک ساخته شده است و از دوام و زیبایی بالایی برخوردار است. لمینت های سرامیکی می‌توانند تا 20 سال دوام داشته باشند. لمینت دندان نیاز به فرم دهی دندان دارد. البته نمی‌توان گفت در تمام موارد این چنین است. اما در اغلب موارد برای استفاده از این لمینت باید تراش دندان انجام شود. لمینت سرامیکی قیمت بالاتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد به سراغ این لمینت می‌روند، کیفیت بالای آن است. کیفیت لمینت سرامیکی بسیار بالا است، به همین دلیل ماندگاری و دوام زیادی نیز دارد. به تمام این موارد، باید شفافیت بالای این لمینت را اضافه کرد.

مزایای لمینت دندان

استفاده از لمینت دندان، مزیت های بسیار زیادی را برای شما با خود به همراه خواهد داشت. زمانی که شما لمینت دندان را انجام می دهید، طرح لبخند شما اصلاح می‌شود. داشتن لبخندی زیبا و چهره‌ای شاد و بدون نقص در زمان خندیدن، آرزوی هر مرد و زنی است. لمینت به شما کمک می‌کند به راحتی بخندید و از خنده‌های خود لذت ببرید. لمینت با پوشش‌هایی که بر روی دندان ‌هایتان ایجاد می‌کند، تمام عیوب آن را می پوشاند.

برای نصب لمینت بر روی دندان‌های خود، دچار تحمل درد بسیار شدید نخواهید شد. در برخی از موارد تنها نیاز است به صورت جزئی قسمتی از تاج دندان تراش داده شود. این در حالی است که برای استفاده از خدمات دیگر کلینیک های دندانپزشکی، ناچار به تحمل دردهای شدید خواهید شد.

یکی دیگر از مزیت‌‌‌های لمینت، طبیعی بودن ظاهر آن است. ظاهر دندان هایتان با استفاده از لمینت، حالت طبیعی به خود خواهد گرفت. از آنجایی که لمینت در رنگ های مختلفی موجود می باشد، این امکان را به شما میدهد نزدیک ترین رنگ را به رن دندان های خود انتخاب کنید تا یکنواختی رنگ دندان هایتان حاصل شود.

معایب لمینت دندان

همانگونه که استفاده از لمینت دندان دارای مزیت هایی است، معایبی نیز دارد.

پوسیدگی دندان‌ها، بروز عفونت،  شکستن یا جدا شدن لمینت و دشواری در هنگام غذا خوردن، از جمله مهمترین معایب لمینت است. ممکن است به خاطر عدم چسبندگی لازمه بین دندان و روکش، فضای خالی ایجاد شده سبب جمع شدن باکتری ها و پوسیدگی دندان ها شود.

تحت شرایطی که لمینت شما به درستی بر روی دندان نصب نشده باشد، این امکان وجود دارد که در زمان غذا خوردن با مشکل مواجه شوید. بروز مشکل در زمان غذا خوردن بیشتر به خاطر اهمیت ندادن به ارتفاع دندان در زمان لمینت است.

در صورتی که شما نکات بهداشتی را رعایت نکنید، به مرور زمان روکش های دندان هایتان دچار پوسیدگی می شود. این پوسیدگی ها سبب می شود لمینت با کوچک ترین فشاری ترک بخورد و بشکند.

 

مراقبت‌های بعدی از لمینت دندان

کارایی لمینت دندان زمانی خود را نشان می دهد که شما بتوانید مراقبت های لازم پس از انجام آن را رعایت کنید. هر گونه از خدماتی که در کلینیک های دندانپزشکی ارائه می شود، به رسیدگی و مراقبت نیاز دارد. بدون شک شما باید پس از لمینت دندان، مراقبت های پس از آن را انجام دهید. اما این مراقبت ها شامل چه مواردی می شود؟ در این قسمت تک تک مراقبت های لازم بعد از لمینت را برایتان شرح خواهیم داد.

به صورت منظم باید در روز 2 بار مسواک بزنید. استفاده از نخ دندان را در طول روز فراموش نکنید. به حساسیت هایی که نشان داده می شود چندان توجه نکنید، ممکن است پس از انجام لمینت، حساسیت موقتی به نوشیدنی های سرد و گرم پیدا کنید. استفاده از خوراکی های رنگ دار را کم کنید. از آنجایی که این خوراکی ها رنگ دارند، به مرور زمان سبب تغییر رنگ لمینت خواهند شد.

مصرف دخانیات و خوراکی های سفت را کنار بگذارید. مصرف دخانیات سبب تغییر رنگ لمینت خواهد شد. از آنجایی که وجود هر گونه شکستگی بر روی لمینت شما را مجبور می کند تا کل روکش را تعویض کنید، بهتر است خوردن غذا های سفت را کنار بگذارید. خوردن این دسته از خوراکی ها سبب شکستن لمینت خواهد شد.

مراقبت‌های بعدی از لمینت دندان

چه کسانی می‌توانند لمینت دندان کنند؟

لمینت دندان برای کسانی مناسب است که از زرد شدن و لکه های دندان خود در مقابل سفیدی ناامید شده باشند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دندانهای زرد دارید می توانید با استفاده از لمینت دندان آن را به طور کامل برطرف کنید.

از دیگر کسانی که میتوانند از لمینت دندان استفاده کنند می‌توان به مرتبی دندان ها، یک شکل بودن دندان ها، کوتاه یا باریک بودن آنها، نامتناسب بودن آنها و ترک خوردگی سطحی اشاره کرد. شما در هر بازه سنی مانند نوجوانی، جوانی، میانسالی و بزرگسالی باشید می توانید از لمینت دندان استفاده نمایید.

چه کسانی نباید لمینت دندان کنند؟

لمینت همان گونه که دارای ویژگی ها و مزیت هایی است و برای اغلب انسان ها پیشنهاد می شود، برای برخی انتخاب مناسبی نیست و بهتر است از آن استفاده نکنند. در واقع می توان گفت لمینت برای این دسته افراد توصیه نمی‌شود. افرادی که دارای بیماری‌های لثه‌ای می‌باشند و دندان‌های آنها پوسیده است، بهتر است قید انجام لمینت را بزنند.

کسانی که دندان هایشان بنا به هر دلیلی قدرت و استحکام لازم را ندارد، نباید لمینت انجام دهند. ممکن است دندانی به خاطر شکستگی یا پوسیدگی ضعیف شده باشد آنگاه شما نباید لمینت را انجام دهید.

علاوه بر این موارد ذکر شده، دو دسته دیگر انسان ها نیز باید دندان های خود را لمینت کنند. کسانی که لایه رویی دندانشان مینای کافی را نداشته باشد و افرادی که دچار دندان قروچه هستند، بهتر است از لمینت دندان استفاده نکنند دندان قروچه عادت بسیار سخت و مخربی است که می تواند سبب شکستگی و ترک خوردن روکش دندانتان شود.

در صورتی که هر یک از شرایط فوق را دارید، بهتر است قید انجام لمینت دندان را بزنید. لمینت برای این دسته از افراد مناسب نیست چرا که هیچ کارایی نخواهد داشت و از هزینه های انجام شده نتیجه ای نخواهید گرفت.

 

هزینه لمینت دندان در مقایسه با کامپوزیت چه تفاوتی دارد؟

هزینه لمینت دندان به عوامل مختلفی مانند نوع لمینت، تعداد دندان‌هایی که باید لمینت شوند و تجربه دندانپزشک بستگی دارد. به طور کلی، هزینه لمینت دندان بین 5 تا 20 میلیون تومان است.

هزینه روکش کامپوزیت نسبت به لمینت کمتر خواهد بود. به طور کلی یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند باعث اختلاف قیمت در لمینت و کامپوزیت شود انتخاب روکش مناسب دندان خواهد بود. کامپوزیت ها معمولاً نسبت به روکش ارزانتری که دارند نسبت به لمینت ها در اولویت قرار می گیرند.

از دیگر عواملی که می‌تواند هزینه لمینت دندان در مقایسه با کامپوزیت را تحت تاثیر قرار دهد طول عمر آن هاست. درست است که کامپوزیت ها در این مواقع کمتر از نصف لمینت برای شما هزینه در بر خواهد داشت اما به این نکته توجه کنید که کامپوزیت نصب لمینت عمر خواهد کرد. به طور کلی کامپوزیت دندان از لحاظ هزینه در برابر لمینت در اولویت قرار می گیرد.

تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت دندان چیست؟ کدام بهتر است؟

بسیاری از افراد بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان شک دارند و دوست دارند یک گزینه را برای دندان های خود انتخاب کنند. در این مواقع باید چند مبحث را مورد بررسی قرار داد اولین مبحث مبحث هزینه است که در قسمت بالا به طور کامل به آن پرداختیم و به شما گفتیم که لمینت دندان نسبت به کامپوزیت از قیمت بالاتری برخوردار است. اما کامپوزیت طول عمر کمتری نسبت به لمینت خواهد داشت.

دو عامل مهم هزینه و طول عمر در این قسمت مورد بررسی قرار گرفت و شما دانستید که کامپوزیت برای هزینه مناسب بوده و لمینت جهت طول عمر بیشتر. عامل بعدی که می توان مورد بررسی قرار داد مدت زمان انجام لمینت و کامپوزیت است. کامپوزیت معمولاً در بازه زمانی کمتری نسبت به لمینت روی دندانها بارگذاری می شود. اگر برای وقت خود ارزش قائلید می توانید کامپوزیت را انتخاب کنید. زیرا در مدت زمان کمتری انجام می شود. معمولاً لمینت های سرامیکی 2 تا 3 هفته زمان میبرند تا به طور کامل بر روی دندان ها قرار بگیرند. به مخاطبین سایت ایمپلنت بار بگویید کخ کدام گزینه بهتر است؟

عامل بعدی که مورد بررسی قرار خواهد گرفت برگشت پذیری است. کامپوزیت دندان نسبت به لمینت یک مزیت بسیار بزرگ دارد آن هم برگشت پذیری آن است.

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

طول عمر لمینت دندان تا حدود زیادی به نکاتی که شما بعد از انجام آن به آن پایبند هستید بستگی دارد. چنانچه بتوانید مراقبت های ویژه بر روی لمینت دندان انجام دهید تا ۲۰ سال میتواند از آن بر روی دندان خود استفاده کنید و از زیبایی های آن لذت ببرید. چنانچه شما نتوانید این کار را انجام دهید نهایت طول عمری که لمینت دندان خواهد داشت ۱۰ سال است.

لمینت دندان چه کاربردهایی دارد؟

حال که دانستید لمینت چیست و انواع لمینت دندان را شناختید، نوبت آن است تا بدانید لمینت چه کاربرد هایی دارد. گفتیم که اصلی ترین کاربرد لمینت، به خاطر زیبایی است که به دهان و دندان ها می دهد لمینت می تواند باعث جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها شود و عیب و نقص های به وجود آمده را بپوشاند. لمینت در دندان هایی که به خاطر ساییدگی تغییر کرده اند، کاربرد زیادی دارد. استفاده از لمینت تنها به این مشکل و مورد محدود نمی شود.

مهم ترین کاربرد های لمینت در دندان های فاصله دار، دندان های شکسته و ترک خورده، دندان های نامنظم و نامرتب یا همان ناهموار و دندان های تغییر رنگ داده است. استفاده از لمینت باعث می شود فاصله بین دندان ها پوشانده شود. این کاربرد های استثنایی که لمینت دارد، سبب شده اغلب افرادی که این مشکلات را در دهان و دندان خود دارند، به راحتی مشکلات خودشان را برطرف کنند.

 

نتیجه گیری

در این مطلب از ایمپلنت بار سعی کردیم یکی از پرکاربردترین خدمات دندانپزشکی را به شما معرفی کنیم. دانستید که لمینت دندان چیست و چه کاربردهایی دارد. حال که با لمینت آشنا شدید و دانستید که چه کاربرد هایی دارد، باید بدانید که تاثیر دندانپزشک در دوام و ماندگاری آن نیز بسیار بالا است. اینکه یک دندانپزشک برای نصب لمینت چقدر مهارت دارد، می‌تواند در انجام لمینت تاثیر گذار باشد. شما می‌توانید بهترین لمینت‌ها را برای دندان‌های خود، در ایمپلنت بار انجام دهید.

سوالات متداول در مورد لمینت دندان

آیا لمینت دندان درد دارد؟

در حین لمینت دندان، معمولاً از بی حسی موضعی استفاده می شود، بنابراین درد زیادی احساس نخواهید کرد. با این حال، ممکن است پس از لمینت دندان کمی درد داشته باشید که با مسکن قابل کنترل است.

آیا لمینت دندان دائمی است؟

لمینت دندان می تواند تا 20 سال دوام داشته باشد، اما این مدت زمان به عوامل مختلفی مانند مراقبت های شما و سلامت دندان ها و لثه های شما بستگی دارد.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟

هزینه لمینت دندان به عوامل مختلفی مانند نوع لمینت، تعداد دندان هایی که باید لمینت شوند و تجربه دندانپزشک بستگی دارد. به طور کلی، هزینه لمینت دندان بین 5 تا 20 میلیون تومان است.

آیا لمینت دندان عوارض دارد؟

لمینت دندان عوارض جدی ندارد، اما ممکن است عوارض خفیفی مانند حساسیت دندان، تورم و خونریزی در محل تراش دندان ها ایجاد شود. این عوارض معمولاً خفیف هستند و به خودی خود برطرف می شوند.

آیا لمینت دندان برای همه مناسب است؟

لمینت دندان برای همه مناسب نیست. افرادی که شرایط زیر را دارند، نباید لمینت دندان انجام دهند:

  • دندان های پوسیده یا شکسته
  • بیماری لثه
  • حساسیت دندان
  • بیماری های سیستمیک مانند دیابت

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *