logo

آنتی‌بیوتیک برای عفونت ریشه دندان

فهرست مطالب

Rate this post

بهترین آنتی بیوتیک‌ برای عفونت ریشه دندان آموکسی سیلین، پنی سیلین، سفالکسین، کلیندامایسین و آزیترومایسین است. بهتر است این داروها را با تجویز و نظارت دندانپزشک خود مصرف کنید تا اثر مناسبی داشته باشند.

درمان عفونت ریشه دندان یک روش درمانی است که به از بین بردن باکتری‌های کانال ریشه آلوده، پیشگیری از عفونت دوباره و سالم‌سازی دندان طبیعی شخص کمک می‌کند.
این فرآیند مستلزم برداشتن پالپ ملتهب یا عفونی درون دندان، پاکسازی و بستن دقیق ناحیه آلوده‌شده است. در این نوشته با عفونت دندان و آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت ریشه دندان بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

عفونت ریشه دندان چیست؟

عفونت ریشه دندان، که به آن پریودنتیت apicalis نیز گفته می‌شود، نوعی عفونت جدی است که در ریشه دندان ایجاد می‌شود. این عفونت زمانی رخ می‌دهد که پوسیدگی دندان به عصب دندان و بافت‌های اطراف آن، به ویژه پالپ دندان، آسیب برساند و اجازه دهد باکتری‌ها وارد ریشه دندان شوند.

با توجه به اینکه درمان ریشه دندان کاملا بی‌خطر است، اما ممکن است برخی از افراد بعد از عمل ریشه از عفونت دندان شکایت کنند. البته داشتن درد اندکی بعد از عمل کانال ریشه طبیعی است. اما اگر این ناراحتی و حساسیت مدت زیادی طول بکشد، عفونت ریشه دندان دردآور و موجب رنج شما می‌شود.

دندانی که بعد از عمل کانال ریشه کاملا بهبود پیدا نکند، می‌تواند ماه‌ها و حتی سال‌ها بعد آلوده شود. برخی از علل عفونت ریشه دندان عبارتند از:

 • شکل کانال ریشه دندان‌تان پیچیده است و برخی از نواحی آسیب‌دیده ممکن است در اولین درمان کانال ریشه دیده نشوند.
 • اگر گذاشتن تاج بعد از درمان ریشه به تأخیر بیفتد، ممکن است عفونت ایجاد شود.
 • ممکن است بعد از درمان ریشه دندان، ریشه آسیب ببیند یا حفره جدیدی در آن ایجاد شود.
 • ممکن است دندان‌تان کانال‌های باریکی داشته باشد که در مدت عمل ریشه کاملا پاکسازی نشده باشند.
 • ممکن است دندان‌تان یک کانال اضافی داشته باشد که باکتری‌ها را در خودش جای می‌دهد و دوباره دندان‌تان را عفونی می‌کند.

 

علل ایجاد عفونت ریشه دندان

عفونت ریشه دندان می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، از جمله:

پوسیدگی دندان پیشرفته: پوسیدگی عمیق دندان می‌تواند به عصب دندان و بافت‌های اطراف آن آسیب برساند و راه را برای ورود باکتری‌ها به ریشه دندان باز کند.

آسیب به دندان: آسیب‌های ناشی از ضربه، شکستگی دندان، یا درمان‌های دندانپزشکی ناموفق نیز می‌توانند باعث ایجاد عفونت ریشه دندان شوند.

بیماری‌های لثه: بیماری‌های لثه مانند ژنژیویت، اگر درمان نشوند، می‌توانند به لثه آسیب برسانند و باعث نفوذ باکتری‌ها به ریشه دندان شوند.

 

علائم عفونت ریشه دندان

علائم عفونت ریشه دندان ممکن است خفیف یا شدید باشد و شامل موارد زیر است:

درد شدید در دندان آسیب‌دیده: درد عفونت ریشه دندان معمولاً ثابت و شدید است و ممکن است در طول روز و شب بدتر شود.

تورم و قرمزی لثه‌ها: لثه‌های اطراف دندان آسیب‌دیده ممکن است متورم و قرمز شوند.

حساسیت به گرما و سرما: دندان آسیب‌دیده ممکن است به گرما یا سرما حساس باشد.

بوی بد دهان: عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود.

تب: در موارد شدید، عفونت ریشه دندان می‌تواند باعث تب شود.

 

آیا می‌توان از آموکسی سیلین به‌عنوان درمان برای عفونت ریشه دندان استفاده کرد؟

بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها مانند آموکسی سیلین برای درمان عفونت ریشه دندان ماندگار نیستند. وقتی ریشه‌ها عفونی می‌شوند، یعنی رگ‌های خونی نمی‌توانند دفاع ضد باکتری داشته باشند. پس آنتی بیوتیک‌ها هم نخواهند توانست در داخل دندان به ریشه که مشکل آنجاست نفوذ کنند. بهترین راه درمانی در این جور مواقع و مقابله با عفونت ریشه مراجعه سریع به دندانپزشک متخصص است تا راهکاری دائمی برای آن توصیه کند.

آنتی‌بیوتیک برای عفونت ریشه دندان

بهترین آنتی بیوتیک‌ برای عفونت ریشه دندان کدام است؟

برای از بین بردن باکتری‌های رایج دهان که باعث عفونت دندان می‌شوند، چند نوع آنتی بیوتیک وجود دارد. بهترین آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت ریشه دندان عبارتند از:

 • آموکسی سیلین
 • پنی سیلین
 • سفالکسین
 • کلیندامایسین
 • آزیترومایسین

این‌ها بهترین آنتی بیوتیک‌هایی هستند که برای عفونت ریشه دندان بسیار خوب جواب می‌دهند و باکتری‌های دهان شما از بین می‌برند. دندانپزشک‌تان یکی از این آنتی بیوتیک‌ها را با توجه به اینکه شما به پنی سیلین حساسیت دارید یا نه، همچنین سایر مشکلات‌تان تجویز می‌کند.

آموکسی سیلین معمولا اولین تجویز است، چون خیلی بهتر جواب می‌دهد و کمترین عوارض گوارشی را دارد.

آموکسی سیلین خوراکی (اگر به پنی سیلین حساسیت ندارید): ۵۰۰ میلی گرم سه بار در روز به مدت ۳ تا ۷ روز.

پنی سیلین خوراکی (گزینه دوم): ۵۰۰ میلی گرم چهار بار در روز به مدت ۳ تا ۷ روز.

اما اگر سابقه حساسیت شدید به پنی سیلین، آمپی سیلین یا آموکسی سیلین دارید و علائم کهیر، تورم یا افت فشار خون در شما مشاهده شده می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید.

آزیترومایسین خوراکی: ۵۰۰ میلی گرم در یک روز، در کنارش ۲۵۰ میلی گرم برای ۴ روز دیگر.

کلیندامایسین خوراکی: ۳۰۰ میلی گرم چهار بار در روز به مدت ۳ تا ۷ روز.

اگر سابقه حساسیت خفیف به پنی سیلین، آمپی سیلین یا آموکسی سیلین دارید، می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید.

سفالکسین خوراکی: ۵۰۰ میلی گرم چهار بار در روز به مدت ۳ تا ۷ روز.

اگر این آنتی‌بیوتیک‌ها جواب ندادند، ممکن است از آنتی‌بیوتیک‌های دیگری زیر نظر دندانپزشک استفاده کنید که شامل آموکسی سیلین با کلاولانات (آگمنتین) یا مترونیدازول هستند.

اگر برای درمان عفونت ریشه دندان خود به آنتی بیوتیک نیاز دارید، مصرف دوره کامل دقیقاً طبق دستور پزشک به از بین بردن عفونت کمک می‌کند. انجام ندادن به صورت منظم می‌تواند درمان عفونت ریشه دندان را سخت‌تر کند یا باعث برگشت دوباره عفونت به ریشه دندان‌هایتان شود.

 

عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت ریشه دندان

آنتی بیوتیک‌ها عوارض جانبی مانند:

 • راش یا بثورات پوستی (نشانه حساسیت به آنتی بیوتیک)
 • حالت تهوع
 • عفونت قارچی
 • اسهال

اسهال شدید ممکن است نشانه‌ای از عفونت در روده به‌نام کلوستریدیوم سخت باشد. این عفونت زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های معمولی در روده توسط آنتی‌بیوتیک‌ها از بین می‌روند و باکتری کلوستریدیوم سخت کنترل می‌شود. این یک عفونت جدی است که نیاز به درمان فوری دارد.

مقاومت آنتی بیوتیکی

گاهی اوقات آنتی بیوتیک‌های مورد استفاده برای درمان عفونت جواب نمی‌دهند. در بیشتر اوقات این به‌دلیل مقاومت آنتی بیوتیکی است و زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های عفونت دندان توسط داروی آنتی بیوتیک از بین نمی‌روند. استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک‌ها در طول زمان می‌تواند باعث این اتفاق شود. در این مورد، ممکن است مجبور شوید آنتی بیوتیک دیگری مصرف کنید.

بسیاری از عفونت‌های دندان را تنها می‌توان با مراقبت‌های دندانی درمان کرد. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها تنها در صورت لزوم، خطر ابتلا به مقاومت آنتی‌بیوتیکی باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.

اگر درد بدون تورم دارید، دندانپزشک ممکن است بتواند دندان شما را با یک روش دندانپزشکی بدون استفاده از آنتی بیوتیک درمان کند. که شامل برداشتن بافت داخل دندان شما (پالپکتومی) یا انجام کانال ریشه است. اگر علائمی مانند درد، تورم و تب دارید، آنتی بیوتیک ممکن است بخشی از درمان شما با یک روش دندانپزشکی باشد.

 

نقش آنتی‌بیوتیک در درمان عفونت ریشه دندان

آنتی‌بیوتیک یکی از روش‌های مؤثر در درمان عفونت ریشه دندان است که در کنار سایر روش‌های درمانی مانند عصب‌کشی و جراحی، به از بین بردن باکتری‌های عامل عفونت کمک می‌کند.

انواع آنتی‌بیوتیک‌های مورد استفاده

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت ریشه دندان استفاده می‌شوند. انتخاب نوع آنتی‌بیوتیک مناسب به عوامل مختلفی مانند شدت عفونت، نوع باکتری‌های عامل عفونت، و شرایط بیمار بستگی دارد.

 

نحوه مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت ریشه دندان

آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً به صورت قرص یا کپسول تجویز می‌شوند. نحوه مصرف آنتی‌بیوتیک باید طبق دستور پزشک انجام شود. معمولاً آنتی‌بیوتیک‌ها برای مدت 7 تا 10 روز تجویز می‌شوند.

 

سؤالات متداول

آیا مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت ریشه دندان ضروری است؟

پاسخ به این سؤال بستگی به شدت عفونت دارد. در موارد خفیف، ممکن است بتوان با عصب‌کشی یا جراحی ریشه دندان، عفونت را بدون استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان کرد. اما در موارد شدید، استفاده از آنتی‌بیوتیک برای از بین بردن باکتری‌های عامل عفونت ضروری است.

چه نوع آنتی بیوتیکی برای عفونت ریشه دندان تجویز می‌شود؟

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت ریشه دندان استفاده می‌شوند. پزشک معمولاً با توجه به شدت عفونت، نوع باکتری‌های عامل عفونت، و شرایط بیمار، نوع آنتی‌بیوتیک مناسب را تجویز می‌کند.

عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک برای عفونت ریشه دندان چیست؟

عوارض جانبی مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها معمولاً خفیف و موقتی هستند و شامل موارد زیر است:

 • اسهال
 • تهوع
 • استفراغ
 • بثورات پوستی

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

چه مدت باید آنتی بیوتیک برای عفونت ریشه دندان مصرف شود؟

مدت زمان مصرف آنتی‌بیوتیک معمولاً 7 تا 10 روز است. اما در برخی موارد، ممکن است پزشک مدت زمان مصرف آنتی‌بیوتیک را طولانی‌تر کند.

آیا می‌توان از آنتی‌بیوتیک‌های بدون نسخه برای درمان عفونت ریشه دندان استفاده کرد؟

خیر، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های بدون نسخه برای درمان عفونت ریشه دندان توصیه نمی‌شود. زیرا این آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است برای از بین بردن باکتری‌های عامل عفونت کافی نباشند. همچنین، استفاده خودسرانه از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند باعث مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها شود.

 

نتیجه‌گیری

عفونت ریشه دندان یک مشکل جدی است که در صورت عدم درمان می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. آنتی‌بیوتیک یکی از روش‌های مؤثر در درمان عفونت ریشه دندان است که در کنار سایر روش‌های درمانی مانند عصب‌کشی و جراحی، به از بین بردن باکتری‌های عامل عفونت کمک می‌کند.

در صورت مشاهده علائم عفونت ریشه دندان، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678