logo

آیا می‌شود همه دندان‌ها را ایمپلنت کرد؟

فهرست مطالب

Rate this post

ایمپلنت کامل دندان، جایگزینی تمام دندان‌ها با پایه‌های ایمپلنت است که نیازمند شرایط خاص و ارزیابی دقیق دندانپزشک است. ایمپلنت کامل دندان، روشی است که در آن تمام دندان‌های از دست رفته در یک فک یا هر دو فک، با پایه‌های ایمپلنت جایگزین می‌شوند. این روش، یکی از موثرترین روش‌های جایگزینی دندان‌های از دست رفته است که منجر به بهبود عملکرد و زیبایی لبخند می‌شود.

انتخاب بهترین روش ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی مانند تعداد دندان‌های از دست رفته، سلامت دهان و دندان، بودجه و انتظارات بیمار بستگی دارد. رعایت نکات مهم قبل و بعد از ایمپلنت دندان و مراقبت‌های پس از آن، نقش مهمی در حفظ سلامت و ماندگاری ایمپلنت‌ها دارد. مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه و بررسی سلامت ایمپلنت‌ها، امری ضروری است. در صورتی که ایمپلنت دندان با دقت و توسط دندانپزشک متخصص انجام شود، می‌تواند نتایج موفقیت‌آمیزی در بهبود زیبایی و عملکرد دندان‌ها به همراه داشته باشد

آیا می شود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟ آیا این امکان وجود دارد که دهان خالی از دندان را تنها با ایمپلنت دندان پر کرد؟ یا به عبارتی می توان گفت، آیا ایمپلنت دندان می تواند کارایی تمام دندان های اصلی انسان را داشته باشد؟ برای دستیابی به پاسخ این سوال پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب با ما در وبسایت ایمپلنت بار همراه باشید.

 

کاشت ایمپلنت دندان چه شرایطی دارد؟

ایمپلنت دندان جزو بهترین روش ها برای جایگزینی دندان های اصلی است. کارایی هایی که ایمپلنت دندان دارد به مشابه دندان های اصلی است. اما سوال بود که آیا می شود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟ برای پاسخ به این سوال باید شرایط کاشت ایمپلنت دندان را بشناسید و بدانید که تحت چه شرایطی می توان برای کاشت ایمپلنت دندان اقدام کرد چرا که ایمپلنت نسبت به سایر خدمات رایج در کلینیک های دندانپزشکی، تفاوت هایی دارد.

به صورت کلی کاشت ایمپلنت دندان دارای 5 شرط اصلی است که باید حتما آنها را داشته باشید. در غیر این صورت نمی توان امیدی به کاشت ایمپلنت دندان داشت. شرط اول از دست دادن یک یا چند دندان است. دومین شرط دارا بودن شرایط مناسب بهداشت دهان و دندان است. علاوه بر آن باید دندان آسیب دیده یا ریشه خراب و فرسوده برای کشیدن داشته باشید. چهارمین شرط که به گونه ای مهم ترین شرط نیز برای کاشت ایمپلنت به حساب می آید، وجود استخوان کافی فک برای حمایت از ایمپلنت ها است. به این موارد می توان دارا بودن سلامت جسمی عمومی را نیز اضافه کرد.

در صورتی که فاقد شرایط لازم باشید، نمی توانید امیدی به کاشت ایمپلنت دندان داشته باشید. برای مثال عدم وجود استخوان کافی فک در دهان باعث می شود نتوان جراحی ایمپلنت دندان را انجام داد چرا که پایه های ایمپلنت باید بر روی استخوان فک قرار بگیرند. دیگر موارد نیز هر یک نقش مهمی را ایفا می کنند.

ایمپلنت کامل دندان

نحوه انجام ایمپلنت کامل دندان

ایمپلنت کامل دندان، طی دو تا چهار مرحله انجام می‌شود:

مرحله اول: در این مرحله، دندانپزشک پس از ارزیابی شرایط دهان و دندان بیمار، محل قرارگیری ایمپلنت‌ها را مشخص می‌کند. سپس، با استفاده از بی‌حسی موضعی، سوراخ‌هایی در استخوان فک ایجاد می‌کند و پایه‌های ایمپلنت را در این سوراخ‌ها قرار می‌دهد.

مرحله دوم: پس از گذشت چند هفته، زمانی که ایمپلنت‌ها به استخوان فک جوش خوردند، دندانپزشک روکش‌های دندانی را روی ایمپلنت‌ها قرار می‌دهد.

 

مزایا و معایب ایمپلنت کامل دندان

مزایا:

  • بازیابی کامل عملکرد و زیبایی دندان‌ها
  • طول عمر طولانی
  • ماندگاری بالا
  • عدم نیاز به مراقبت‌های ویژه

معایب:

  • هزینه بالا
  • نیاز به زمان و جلسات درمانی متعدد
  • محدودیت‌هایی برای افراد با شرایط خاص

 

کاشت ایمپلنت کامل دندان برای افراد با شرایط مختلف

لازم است بدانید کاشت ایمپلنت کامل دندان برای افراد با شرایط مختلف به صورت‌های متفاوتی خواهد بود. شاید برای شما سوال باشد که این تفاوت ها از چه امری نشات می‌گیرد؟ دلیل اصلی تفاوت کاشت ایمپلنت دندان، تعداد دندان های از دست رفته است. با توجه به اینکه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان های اصلی است، باید توجه داشته باشید که قرار است چه تعداد ایمپلنت را جایگزین دندان‌های اصلی کنید.

افرادی که یک یا دو دندان اصلی خود را از دست داده باشند، نصب ایمپلنت راحت‌تری خواهند داشت. آن‌ها می‌توانند یکی از دندان‌های خود را با استفاده از ایمپلنت پر کنند و برای دیگری از پل دندان استفاده کنند. اما این شرایط برای افرادی که سه دندان خود را از دست داده اند متفاوت است. این دسته از افراد باید دو دندان خود را ایمپلنت کنند و دندان وسط را روکش کنند تا جای خالی دندان های آن ها پر شود.

افرادی که چهار دندان را از دست داده‌اند، بر خلاف دو مورد قبلی، نیاز به کاشت سه ایمپلنت دندان دارند. با این اوصاف دیدید که شرایط هر کس برای کاشت ایمپلنت دندان با فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

 

آیا امکان ایمپلنت کامل دندان وجود دارد؟

حال نوبت به بررسی مهم ترین بخش این مطلب یعنی ایمپلنت کامل دندان می‌رسد. آیا می شود همه دندان ها را ایمپلنت کرد؟ اگر همه دندان‌های اصلی‌تان را از دست داده‌اید می‌توانید در فک پایین و بالا از روش All On 4 برای کاشت ایمپلنت دندان استفاده کنید. اما آیا دانید که روش All_on4 در دندان پزشکی برای کاشت ایمپلنت دندان به چه صورت است؟ این روش به این صورت است که شما در هر یک از فک های پایین و بالا، 4 ایمپلنت دندان قرار خواهید داشت که در مجموع نیاز به کاشت 8 ایمپلنت دندان خواهد بود.

اما گاهی می توان این تعداد را کمی بالاتر برد به شرط اینکه بیمار استخوان فک متراکم تری را داشته باشید. اگر به یاد داشته باشید گفتیم که داشتن چند شرط برای کاشت ایمپلنت دندان ضروری است. در خصوص کاشت ایمپلنت برای همه دندان ها نیز این مسئله مطرح می شود.

در صورتی که بیمار قصد دارد همه دندان های خود را ایمپلنت کند باید سیستم عضلانی اش هنگام جویدن بررسی شود. علاوه بر بررسی استخوان فک و سیستم عضلانی، لازم است پروتز ثابت یا متحرکی که بیمار برای کاشت درخواست می کند نیز بررسی شود چرا که همه این عوامل در کنار هم در کاشت تعداد ایمپلنت دندان تاثیر خواهند داشت.

 

شرایط لازم برای ایمپلنت کامل دندان

ایمپلنت کامل دندان، برای افرادی که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند، مناسب است. اما این روش، برای افراد با شرایط زیر، امکان‌پذیر نیست:

  • افرادی که بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی دارند.
  • افرادی که استخوان فک آنها به اندازه کافی قوی و سالم نیست.
  • افرادی که سیگار می‌کشند.

 

سوالات متداول

در ادامه، به برخی از سوالات متداول در مورد ایمپلنت کامل دندان پاسخ می‌دهیم:

طول عمر ایمپلنت کامل دندان چقدر است؟

ایمپلنت کامل دندان، با مراقبت‌های مناسب، می‌تواند تا 20 سال یا بیشتر دوام داشته باشد.

هزینه ایمپلنت کامل دندان چقدر است؟

هزینه ایمپلنت کامل دندان، بسته به عوامل مختلفی مانند تعداد دندان‌های از دست رفته، نوع ایمپلنت‌ها، مواد مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی، متفاوت است. به طور کلی، هزینه ایمپلنت کامل دندان، بسیار بالاتر از سایر روش‌های جایگزینی دندان است.

آیا ایمپلنت کامل دندان درد دارد؟

تراش مینای دندان برای آماده‌سازی دندان‌ها برای ایمپلنت ممکن است کمی دردناک باشد، اما دندانپزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند تا بیمار هیچ دردی احساس نکند. نصب ایمپلنت نیز معمولاً بدون درد انجام می‌شود.

آیا ایمپلنت کامل دندان باعث عفونت می‌شود؟

در صورتی که ایمپلنت دندان با دقت و توسط دندانپزشک متخصص انجام شود، احتمال عفونت بسیار کم است. اما در صورتی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنید، ممکن است دچار عفونت ایمپلنت شوید.

آیا ایمپلنت کامل دندان باعث لق شدن دندان‌ها می‌شود؟

در صورتی که ایمپلنت دندان با دقت و توسط دندانپزشک متخصص انجام شود، احتمال لق شدن دندان‌ها بسیار کم است. اما در صورتی که ایمپلنت دندان به درستی در استخوان فک قرار نگیرد، ممکن است دچار لق شدن دندان‌ها شوید.

 

نتیجه گیری

ایمپلنت کامل دندان، روشی موثر برای بازیابی عملکرد و زیبایی دندان‌ها است. اما این روش، هزینه بالایی دارد و برای همه افراد امکان‌پذیر نیست. در صورتی که شرایط انجام ایمپلنت کامل دندان را دارید، این روش می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

در نظر داشته باشید که کاشت ایمپلنت کامل دندان ها را نمی توانید در هر کلینیک دندان پزشکی و تحت نظر هر پزشک آماتوری انجام دهید. این کار به خاطر حساسیت بالایی که دارد باید در یک کلینیک دندان پزشکی معتبر نیز انجام شود. چنانچه قصد ایمپلنت همه دندان های خود را دارید می توانید به مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر شهاب محمدی مراجعه کنید. شما می توانید با کمک کلینیک دندان پزشکی ایمپلنت بار به راحتی و با کمترین هزینه ممکن و با بهترین کیفیت، تمامی دندان های خود را ایمپلنت کنید و زیبایی ایده آل و مد نظر خود را به چهره تان برگردانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678