logo

مراحل لمینت دندان: راهنمای جامع و کاربردی برای داشتن لبخندی زیبا

فهرست مطالب

Rate this post

مراحل لمینت دندان بسیار آسان است و بسته به نوع لمینی که دریافت می‌کنید، تنها به یک تا دو نوبت جلسه دندانپزشکی نیاز دارد. دندانپزشک باید دندان‌های شما را آماده کند، مینای دندان را سوهان بکشد و قالبی از دندان‌های شما تهیه کند. این قالب در آزمایشگاه دندانپزشکی برای ساخت لمینت سفارشی استفاده می‌شود. لمینت در عرض یک تا دو هفته آماده شده و فقط نیاز به یک جلسه برای نصب دارد.

اگر می‌خواهید همه‌چیز را درباره نحوه گذاشتن لمینت‌ها بدانید، با ما همراه باشید.

 

لمینت چگونه کار گذاشته می‌شود؟

افرادی که به اصلاح طرح لبخند و لمینت‌ها علاقه دارند، معمولا از نحوه نصب لمینت روی دندان‌ها تعجب می‌کنند. فرآیند نصب آسان است و تنها به یک تا دو جلسه نیاز دارد. در مرحله اول، دندانپزشک از دندان‌ها قالب‌گیری کرده و آن را به آزمایشگاه می‌فرستد. این قالب اجازه می‌دهد تا روکش‌ها کاملاً سفارشی ساخته شوند. در نوبت دوم، فیتینگ و نصب فاست‌های دندانی تازه ایجاد شده انجام می‌شود. در بین دو نوبت، روکش‌های موقت دریافت خواهید کرد. اگر لمینت‌های یک روزه را انتخاب کنید، فقط به یک جلسه دندانپزشکی نیاز دارید.

 

روش مراحل لمینت دندان کلاسیک

همانطور که گفتیم  مراحل لمینت دندان بسیار آسان است. فقط دو جلسه برای گذاشتن روکش‌ها لازم است. یکی از این جلسه‌ها برای آماده‌سازی و گرفتن قالب دندان‌تان است. در جلسه دوم، لمینت نصب و کار گذاشته خواهد شد و کار تمام است. همه این فرآیند بدون درد است و اگر از حساسیت دندان می‌ترسید، می‌توانید از دندانپزشک‌تان بخواهید بی‌حس‌کننده به محل لمینت تزریق کند. فرآیند آماده‌سازی لمینت دردناک نیست، اما می‌تواند حساسیت و ناراحتی دندان را در روزها یا هفته‌های بعد از ویزیت ایجاد کند. این مورد خود به خود از بین می‌رود.

اولین جلسه لمینت دندان

اولین جلسه بیشتر به آماده‌سازی دندان‌ها سپری می‌شود و در واقع جلسه‌ای برای برآورد نیازها و شرایط دندانی بیمار است. پس، مراحل لمینت دندان در اولین جلسه را در ادامه کامل توضیح می‌دهیم.

صحبت کردن

دندانپزشک و بیمار باید درباره عادات بیمار، سابقه پزشکی، خواسته‌ها و مشکلات دندانی صحبت کنند. پزشک باید اطلاعات کاملی از سابقه پزشکی، دندانپزشکی و زندگی بیمار داشته باشد. شما باید بیماری‌ها، آلرژی‌ها، عادات (سیکار گشیدن، جویدن اجسام سخت) و اگر دندان قروچه دارید (دندان قروچه) را به دندانپزشک‌تان بگویید. همچنین باید درباره نیازهای فردی‌تان درباره لمینت‌ها با دندانپزشک صادق باشید.

ویزیت

دندانپزشک نگاهی به دهان، دندان‌ها، لثه‌ها و سلامت کلی دندان شما می‌اندازد. پیش از نصب لمینت نباید پوسیدگی، حفره یا سایر مشکلات در دندان شما وجود داشته باشد. اگر مشکلی باشد، دندانپزشک دندان‌هایتان را بررسی می‌کند و کارهای مورد نیاز برای آماده‌سازی دندان‌هایتان را انجام می‌دهد.

ساییدن

دندانپزشک شروع به ساییدن سطح دندان می‌کند. لایه مینای برداشته شده فقط ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متر از جلو و کناره‌های دندان فاصله دارد. این کار کمک می‌کند تا روکش بتواند به راحتی در فضای معین‌شده به دندان‌ها بچسبد. این فرآیند نباید دردناک باشد، اما اگر لازم بود و بیمار تمایل داشت می‌توان این قسمت را بی‌حس کرد.

قالب

پس از برداشتن لایه بیرونی، پزشک قالبی از ساختار دندان می‌گیرد. این قالب، حالات سفارشی مورد نظر بیمار را  برآورده می‌کند. سپس قالب بلافاصله به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا مراحل ساخت لمینت آغاز شود. بیمار و دندانپزشک درباره رنگ لمینت با هم حرف می‌زنند. انتخاب باید به دلخواه بیمار باشد اما باید با دندان‌های اطراف هم مطابقت داشته باشد.

روکش‌های موقت

سپس دندانپزشک روکش‌های موقت اکریلیک را روی دندان بیمار کار می‌گذارد. روکش‌های دائمی در ۴ تا ۷ روز آماده می‌شوند. پس، استفاده از روکش‌های موقت به بیمار کمک می‌کند تا از دندان‌هایش محافظت کند و طرح لبخند زیبایی را داشته باشد.

مرحله نهایی کار

بعد از استفاده از روکش‌های دندانی موقت، جلسه اول پایان می‌یابد و دندانپزشک توصیه‌هایی به بیمار می‌دهد تا در فاصله زمانی بین جلسه اول و دوم از دندان‌ها و روکش‌های موقت مراقبت کند.

پس از اولین جلسه، شما یک گام به ظاهر متفاوت دندان‌ها و لبخندی زیباتر نزدیک می‌شوید. اگر عوارض جانبی نیز باشد، باید از خوردن غذای سفت، غذای سرد، غذای گرم پرهیز کنید، اجسام سفت را نجوید و توصیه‌های دکتر را به صورت کامل دنبال کنید.

مراحل لمینت دندان

جلسه دوم لمینت دندان

بعد از آماده شدن لمینت، شما دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید تا مرحله نصب لمینت انجام شود. مراحل جلسه دوم لمینت را در ادامه توضیح می‌دهیم.

تناسب

ابتدا دندانپزشک روکش‌های موقت را برمی‌دارد و روکش‌های دائمی را در دندان‌تان جا می‌دهد. اگر تناسب کامل باشد و سایه لمینت با دندان واقعی‌تان به ویژه با دندان‌های مجاور مطابقت داشته باشد. مراحل تکمیل کردن لمینت ادامه پیدا می‌کند.

ضدعفونی کردن

برای پیشگیری از گیرکردن هر نوع باکتری در زیر لمینت که باعث پوسیدگی دندان‌ها، حفره‌ها یا پوسیدگی می‌شود، ناحیه مورد نظر به‌طور کامل ضدعفونی می‌شود. این مرحله بسیار مهم است و دندانپزشک از محلول ضدعفونی‌کننده عمیقی که مخصوص دندان و لثه طبیعی است، استفاده می‌کند.

نصب

دندانپزشک سیمان دندانی را به‌عنوان ماده باندینگ روی ناحیه‌ای که مینای دندان برداشته شده استفاده می‌کند. دندانپزشک روکش‌ها را به دندان‌ها می‌چسباند. یک پرتو نور ویژه فرابنفش، سیمان را به سرعت خشک می‌کند. به این ترتیب روکش‌ها محکم به دندان‌ها چسبیده می‌مانند.

تغییر طرح لبخند

دندانپزشک ناحیه و دهان را شستشو و تمیز می‌کند. پروسه تموم شد! در نهایت می‌توانید از لمینت و طرح لبخندتان لذت ببرید!

اکنون زمان آن است که از لمینت‌تان مراقبت کنید، بهداشت دهان و دندان‌تان را رعایت کنید، و در مدت یکسال به طور منظم به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید.

 

مراحل لمینت دندان در همان روز

در روش لمینت در همان روز، مراحل آماده‌سازی مثل لمینت‌های کلاسیک است. دندانپزشک شرایط دندان شما را بررسی می‌کند، رنگ لمینت را با لبخند‌تان مطابقت می‌دهد. سپس سطح دندان را کمی آسیاب می‌کند تا قسمتی از مینای دندان جدا شود.

لمینت‌های در همان روز به لطف تکنولوژی‌های به روز امکان‌پذیر است. به لطف آنها می‌توان یک تصویر سه بعدی از دندان‌هاییی که نیاز به روکش دارند و دندان‌های مجاورشان به دست آورد. این تصویر سه بعدی جایگزین قالب دندان شماست. هنگامی‌که دکتر تصویر سه بعدی را گرفت، تصویر را در کامپیوتر آپلود می‌کند و با کمک نرم‌افزار ویژه‌ای می‌تواند روکش‌ها را یک به یک، کاملاً مطابق و با دقت برای شما طراحی کند. دستگاه فرز روکش‌ها را از یک بلوک جامد پرسلن دندانی ایجاد می کند. در طول ساخت روکش‌ها، پزشک ناحیه را برای نصب آماده می‌کند و ضدعفونی ناحیه و چسباندن روکش‌های چینی انجام می‌شود.

لمینت‌های Same-Day روکش‌های چینی هستند، چون این فناوری فقط با لمینت‌های چینی انجام‌پذیر است. توجه داشته باشید، وقتی حرف قیمت روکش‌ها پیش می‌آید، این لمینت‌ها جزو گران‌ترین روش‌ها هستند.

 

مراحل لمینت دندان Clip-On

روش لمینت Clip-On مثل روکش‌های کلاسیک است و به دو جلسه دندانپزشکی نیاز دارند. در اولین جلسه، پزشک وضعیت را ارزیابی می‌کند، در مورد نیازها و خواسته‌های شما صحبت می‌کند، رنگ دندان‌های‌تان را بررسی می‌کند، قالب را می‌گیرد و به آزمایشگاه می‌فرستد. نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست، چون روکش‌های گیره‌ای موقتی و برگشت‌پذیر هستند.

قالب آماده شده، به آزمایشگاه ارسال می‌شود. ساخت روکش‌های گیره‌ای در آزمایشگاه شروع می‌شود. اینها را هر زمان بخواهید می‌توانید بردارید، دائمی نیستند. وقتی روکش‌های گیره‌ای آماده شدند، به دندانپزشکی مراجعه و روکش‌های خودتان را دریافت می کنید. دیگر نیازی به فرآیند نصب روکش‌ها نیست. دندانپزشک فقط نحوه استفاده از آنها را به شما یاد می‌دهد و توصیه‌هایی برای مراقبت از آنها به شما می‌دهد.

 

روش تعویض لمینت‌ها

لمینت‌ها محکم و ماندگار هستند اما گاهی اوقات ممکن است بشکنند و از بین بروند. معمولاً بعد از ۱۰-۱۵ سال به دلیل عدم مراقبت صحیح از آنها می‌افتند.

اگر لمینت شما افتاد، بلافاصله به دندانپزشک‌تان مراجعه کنید. قالب جدیدی از دندانی که روکش‌اش افتاده می‌گیرد. بار دیگر، بین دو جلسه، از روکش موقت استفاده خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678