لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟ 1

Rate this post

لمینت دندان برای زنان باردار نباید انجام شود. دندانپزشکی نیز این عمل را برای هیچ زن بارداری توصیه نمی‌کند. هیچ درمان انتخابی و اختیاری دندانپزشکی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. منظور از اختیاری، درمان‌هایی است که غیر اضطراری بوده و لزومی به انجام آن در زمان خاصی نیست. در دوران بارداری به دلیل تغییر هورمون‌های بدن مادر، التهاب لثه‌ها و خونریزی از لثه‌ها بسیار رخ می‌دهد. در صورت وجود التهاب لثه، لمینت دندان انجام نمی‌شود. زیرا لمینت می‌تواند التهاب لثه را افزایش دهد.

 

لمینت دندان برای زنان باردار

لمینت دندان برای زنان باردار نباید انجام شود. دندانپزشکی نیز این عمل را برای هیچ زن بارداری توصیه نمی‌کند. زنان باردار فقط می‌توانند در صورت خرابی یا پوسیدگی دندان‌شان، آن‌هم زمانی که بخش زیادی از دهان و دندان‌شان درگیر شده و باعث عفونت و انتقال آن به خون شود، مجاز به درمان هستند.

بنابراین در دوره بارداری اصلاً توصیه نمی‌شود هیچ درمان دندانپزشکی انجام دهید و بهتر است لمینت دندان یا هر درمان مربوط به دندان‌هایتان را به پس از زایمان نگه دارید.

 

بارداری چه تاثیری بر سلامت دندان شما دارد؟

سلامت لثه و دندان یکی از نگرانی جدی در دوران بارداری است. جنینِ در حال رشد کلسیم را از هر منبع موجود در بدن، از جمله دندان، تامین می کند. از این رو، معاینات منظم دندانپزشکی در دوران بارداری لازم است تا این اطمینان حاصل آید که سلامت دندان ها به دلیل کمبود کلسیم به خطر نمی افتد.

روکش ‌ها دندان‌ ها را می‌ پوشانند، بنابراین معاینات منظم نمی ‌توانند طبق معمول انجام شوند. همین مسئله می تواند یکی دیگر از نگرانی ها باشد و باید قبل از استفاده از ونیرهای دندان در دوران بارداری با دندانپزشک صحبت شود.

لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

آیا درمان‌های دندانپزشکی در دوران بارداری ایمن است؟

سوالات زیادی درباره بارداری و کارهای دندانپزشکی که مادران باردار می‌توانند انجام دهند، پرسیده می‌شود. تمیز کردن پیشگیرانه دندان و معاینات سالانه در دوران بارداری نه تنها بی‌خطر است، بلکه توصیه هم می‌شود.

افزایش سطح هورمون در دوران بارداری باعث تورم لثه‌ها، خونریزی و به دام افتادن غذا می‌شود و باعث تحریک بیشتر لثه‌ها می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما برای تمیزکردن دندان‌هایتان در این دوره به دندانپزشک مراجعه کنید.

انجام کارهای دندانپزشکی پیشگیرانه در دوران بارداری برای جلوگیری از عفونت‌های دهانی مانند بیماری لثه که با زایمان زودرس مرتبط است، بسیار ضروری است.

لمینت دندان برای زنان باردار
لمینت دندان برای زنان باردار

دندان درد در بارداری

اما بقیه کارهای دندانپزشکی در دوران بارداری، مانند پرکردن حفره و روکش، باید برای کاهش احتمال عفونت انجام شوند. اگر خیلی اصرار دارید که در دوران بارداری کارهای دندانپزشکی انجام دهید، سه ماهه دوم بارداری بهتر است انجام دهید و تمام کنید.

چون وقتی به سه ماهه سوم بارداری رسیدید، باید برای عمل دندانپزشکی برای مدت طولانی به پشت دراز بکشید. که این کار باعث فشار آوردن به رگ‌های خونرسان شده و احتمال به خطر افتادن جنین به دلیل کمبود خون بیشتر است.

اما گاهی اوقات کارهای اورژانسی دندان، مانند کانال ریشه یا کشیدن دندان، ضروری است. درمان‌های انتخابی مانند سفید کردن دندان‌ها و سایر روش‌های زیبایی باید به بعد از زایمان موکول شود. بهتر است در دوران بارداری از انجام این کارهای دندانپزشکی خودداری کنید و از قرار دادن کودک در حال رشد در معرض هر گونه خطری، حتی اگر کم باشد، پرهیز کنید.

 

اثرات داروها در زمان بارداری

در حال حاضر، مطالعات متناقضی درباره اثرات نامطلوب احتمالی داروهایی که در حین کار دندانپزشکی استفاده می‌شود بر روی جنین در حال رشد وجود دارد. لیدوکائین رایج‌ترین داروی مورد استفاده برای کارهای دندانپزشکی است. لیدوکائین (دستهB) پس از تجویز به جنین نیز منتقل می‌شود.

در صورت نیاز به درمان دندانپزشکی، مقدار بیهوشی انجام شده باید تا حد امکان بسیار کم باشد، اما باید به اندازه‌ای باشد که شما احساس راحتی کند. اگر دردی احساس می‌کنید، کمی ماده بی‌حسی را زیادتر کنید. چون وقتی راحت هستید، از میزان استرس شما و کودک کاسته می‌شود. هرچه راحت‌تر باشید، بیهوشی راحت‌تر عمل می‌کند.

درمان‌های دندانپزشکی معمولا به آنتی بیوتیک برای پیشگیری یا درمان عفونت نیاز دارند. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی سیلین، آموکسی سیلین و کلیندامایسین، که برای ایمنی در بارداری برچسب رده B هستند، بهتر است بعد از عمل تجویز شوند.

 

آیا لمینت دندان برای زنان باردار قابل انجام است؟

دلایل اصلی خطرناک بودن لمینت دندان برای زنان باردار عبارت هستند از:

اول به خاطر تصویربرداری اشعه ایکس که هم برای مادر و هم جنین خطرناک است. اشعه ایکس معمولی که معمولاً در طول معاینات سالانه گرفته می‌شود، باید به بعد از زایمان موکول شود. اشعه ایکس برای انجام بسیاری از اقدامات دندانپزشکی به ویژه موارد اورژانسی ضروری است و بهتر است بعد از زایمان گرفته شود.

دوم به خاطر اینکه خوابیدن به پشت برای مدت طولانی باعث فشار آوردن به رگ‌های خونرسان مادر و جنین شده و احتمال به خطر افتادن جنین به دلیل کمبود خون بیشتر است.

دلایل انجام ندادن لمینت دندان برای زنان باردار
دلایل انجام ندادن لمینت دندان برای زنان باردار

توصیه‌هایی برای رفع نیازهای بارداری و کار دندانپزشکی

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) به زنان باردار توصیه می‌کند که رژیم غذایی متعادلی در این بازه زمانی داشته باشند، دندان‌های خود را با خمیردندان فلوراید تایید شده توسط ADA دو بار در روز مسواک بزنند و روزانه از نخ دندان استفاده کنند.

 •      در دوران بارداری معاینات و نظافت‌های پیشگیرانه داشته باشید.
 •      به دندانپزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید.
 •      کارهای دندانپزشکی غیر اورژانسی را در صورت امکان به سه ماهه دوم یا بعد از زایمان موکول کنید.
 •      درمان‌های انتخابی مانند انجام لمینت دندان باید به بعد از زایمان موکول شود.
 •      هنگامی که روی صندلی دندانپزشکی می‌نشینید، برای گردش خون پاهای خود را روی هم نگذارید.
 •      یک بالش به همراه داشته باشید و از آن استفاده کنید، تا به راحتی شما و کودک کمک کند.
 •      هدفون و موسیقی مورد علاقه خود را به همراه داشته باشید.

 

5 فاکتوری که زنان باردار باید برای لمینت دندان در نظر بگیرند

اصلاح لبخند با لمینت دندان می تواند زندگی افراد را تا حد زیادی تغییر دهد. اما اگر نگران این باشید که بعد از بچه دار شدن، زمان کمی برای تمرکز روی زیبایی دندان خواهید داشت؟ آیا دریافت روکش دندان در دوران بارداری اشکالی ندارد؟ برای یافتن پاسخ این سوالات 5 واقعیت زیر را در نظر داشته باشید.

1. زمان بندی

در طول سه ماهه اول، کودک شما به سرعت در حال رشد بوده و به مواد خارجی حساس است. پس از آن زمان، خطر کمتری برای تحت تاثیر قرار گرفتن نوزاد توسط درمان دندان وجود دارد. اگر یک درمان اورژانسی برای دندان دارید یا در واقع دندان شما نیاز به توجه فوری دارد، به یک متخصص مجرب مراجعه نمایید تا در مورد گزینه های درمانی به شما مشاوره دهد.

2. اشعه ایکس و لمینت دندان برای زنان باردار

قبل از اینکه لمینت دندان را دریافت کنید، دندانپزشک با اشعه ایکس از دندان های شما عکس می گیرد تا تشخیص دهد که آیا ونیرها سالم هستند و همچنین اینکه روکش ها درمان مناسبی برای شما هستند یا خیر. اشعه ایکس دیجیتال در کلینیک های دندانپزشکی مدرن دوز بسیار کمی از اشعه را ساطع می سازند. چنین پرتوی قطعا نباید روی کودک در حال رشد تأثیر بگذارد.

3. بی حسی

دندانپزشک با استفاده از بی حسی موضعی از راحتی شما در طول فرآیند نصب لمینت دندان در حین بارداری اطمینان حاصل می کند. اگر شما نیز در مراجعات دندانپزشکی مضطرب هستید، دندانپزشک با بهره گیری از آرامبخش، آرامش را برای شما به ارمغان می آورد. اما بسیاری از مادران باردار که از کارهای دندانپزشکی ترس و نگرانی داشته و نیاز به آرامبخش دارند تصمیم می گیرند برای دریافت درمان تا زمان تولد نوزاد صبر کنند.

4. تحریک لثه ها

بدن مادران در دوران بارداری حساس تر است. برای اطمینان از اینکه لثه های شما تحریک نمی شوند، باید مراقب قرار دادن روکش باشید. در غیر این صورت، آنها می توانند عفونی شده و عفونت درمان نشده گسترش می یابد. پس مراجعه به یک متخصص با تجربه و ماهر که دندان های شما را به دقت آماده کرده و روکش ها را برای جلوگیری از تحریک طولانی مدت لثه قرار دهد، ضروری است.

5. راحتی مادر باردار

به طور کلی درمان های دندانپزشکی می توانند برای بسیاری افراد اضطراب ایجاد کنند. پس شما به عنوان یک مادر باردار حتما باید آسایش خود را در دوران بارداری و در شرایط زیر در نظر بگیرید:

 • اگر برای مدت طولانی روی صندلی دندانپزشکی هستید
 • تعداد بازدیدهای لازم برای دریافت لمینت دندان
 • سطح اضطراب عمومی شما در مورد دریافت تغییرات آرایشی

لمینت دندان برای زنان باردار چگونه انجام می‌شود؟

سوالات متداول در مورد لمینت دندان برای زنان باردار

در ادامه به برخی از سوالات متداول در مورد لمینت دندان برای زنان باردار پاسخ می‌دهیم:

در چه صورتی لمینت دندان برای زنان باردار مجاز است؟

لمینت دندان در دوران بارداری در صورتی مجاز است که:

 • شرایط سلامتی مادر مناسب باشد.
 • سن بارداری کمتر از 12 هفته باشد.
 • دندانپزشک متخصص با تجربه در انجام لمینت دندان در دوران بارداری، این کار را انجام دهد.

چه زمانی از لمینت دندان در بارداری باید اجتناب کرد؟

لمینت دندان در دوران بارداری در صورتی باید اجتناب شود که:

 • مادر دچار مشکلات سلامتی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت یا فشار خون بالا باشد.
 • سن بارداری بیشتر از 12 هفته باشد.
 • دندانپزشک متخصص با تجربه در انجام لمینت دندان در دوران بارداری، این کار را انجام ندهد.

بهترین زمان برای انجام لمینت دندان در بارداری

بهترین زمان برای انجام لمینت دندان در بارداری، سه ماهه اول بارداری است. زیرا در این دوران، تغییرات هورمونی کمتری در بدن مادر رخ می‌دهد.

 

جمع‌بندی

لمینت دندان یکی از روش‌های زیبایی دندان است که می‌تواند لبخند را زیباتر کند. اما انجام این کار در دوران بارداری باید با احتیاط و با رعایت نکات ایمنی انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *