انواع لمینت دندان شامل لمینت چینی، لمینت زیرکونیومی، ونیرهای کامپوزیت و غیره است. در یک طبقه‌بندی دیگر لمینت‌ها را می‌توان به لمینت دائمی و لمینت موقت تقسیم کرد. هر کدام از لمینت‌ها زیبایی و دوام متفاوتی دارند که با توجه به شرایط و نیازهای مختلف انتخاب می‌شوند. در ادامه هر یک از انواع لمینت دندان را بررسی می‌کنیم.

 

انواع مختلف لمینت دندان

دو نوع اصلی لمینت در صنعت دندانپزشکی وجود دارد که به‌نام‌های پرسلن و کامپوزیت رزین شناخته می‌شوند. هر دوی این مواد در طیف گسترده‌ای از انواع لمینت‌ها مانند لمینت ایمکس، زیرکونیا، لومینیرها و روکش‌های رزینی استفاده می‌شوند.

انتخاب لمینت مناسب به بودجه، سطح راحتی، وضعیت دندان و غیره بستگی دارد. ما سعی خواهیم کرد با اطلاعات دقیق درباره انواع مختلف لمینت، تصمیم‌گیری شما در انتخاب لمینت مناسب را آسانتر کنیم.

 

لمینت دائمی

وقتی از لمینت دائمی صحبت می‌کنیم، منظور نوعی روکش غیرقابل برگشت و مادام‌العمر است.

لمینت دائمی از انواع روکش‌هایی هستند که برای مدت طولانی از دندان‌های شما محافظت و آنها را تقویت می‌کنند. وقتی صحبت از قیمت لمینت به میان می‌آید، این لمینت‌ها گران‌ترین آنها در بازار هستند، اما طبیعی‌ترین و بادوام‌ترین لمینت‌ها نیز هستند.

در جدول زیر به‌صورت خلاصه تمام انواع لمینت و روکش‌های دائمی آورده شده است:

لمینت ایمکس ۱۰-۱۵ سال شفاف/ طبیعی متوسط – بالا ۵-۱۰ روز دائمی
روکش‌های زیرکونیومی ۱۵-۳۰ سال مات متوسط ۵-۱۰ روز دائمی
لمینت چینی پالاتال ۱۰-۱۵ سال شفاف/ طبیعی متوسط- بالا ۵-۱۰ روز دائمی
لمینت چینی ۱۰-۲۰ سال شفاف/طبیعی متوسط ۵-۱۰ روز دائمی
لمینت لومینیر ۵-۱۰ سال نیمه شفاف بالا همان روز دائمی
لمینت رزینی کامپوزیت ۳-۵ سال مات کم همان روز موقت

انواع لمینت‌ دندان: لمینت‌های دائمی

انواع لمینت‌های دائمی

لمینت چینی

لمینت چینی از رایج‌ترین انواع روکش ها هستند و به راحتی می‌توان آنها را در نزدیکترین کلینیک دندانپزشکی‌تان پیدا کنید.

این لمینت از فلدسپات، یک شیشه سرامیک طبیعی تشکیل شده‌اند. پرسلن فلدسپاتیک ماده‌ای بسیار نازک و شفاف است که ظاهری بسیار طبیعی به دندان‌ها می‌دهد.

یکی دیگر از بزرگترین مزیت‌های لمینت چینی، انعطاف‌پذیری آن است و به این راحتی لکه، براده نمی‌شوند و تغییر رنگ نمی‌دهند. این مزیت یکی از دلایل ماندگاری طولانی این لمینت نسبت به سایر انواع لمینت‌ها است.

فواید:

 • با مراقبت مناسب از دندان می‌توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند.
 • ظاهر طبیعی دارند.
 • در برابر لکه مقاوم هستند.
 • بادوام و محکم هستند.

معایب:

 • روند درمان طولانی دارند.
 • دوره آماده‌سازی دندان طولانی است.
 • برگشت‌ناپذیر هستند.

لمینت ایمکس (E-Max)

یکی از محبوب‌ترین انواع لمینت‌ها، لمینت ایمکس است که از لیتیوم دی سیلیکات شیشه سرامیک ساخته می‌شود. این لمینت به به دلیل زیبایی، استحکام و دوام طبیعی‌اش یکی از بهترین ها در دندانپزشکی است. در سال ۲۰۱۷ مطالعه‌ای درباره اثربخشی روکش‌های ایمکس نشان داد که حتی پس از گذشت ۱۰ سال، ۸۳.۵ درصد مواد آن سالم می‌مانند. با مراقبت‌های دندانی مناسب، آنها می‌توانند بیش از ۱۰ سال بدون هیچ‌گونه عارضه دندانی دوام بیاورند. این لمینت‌ها، به دلیل شفافیت، کیفیت بی‌نظیری در ترکیب با دندان‌های واقعی شما دارند.

فواید:

 • به دلیل شفافیت بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.
 • به راحتی لکه نمی‌زنند.
 • می‌توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند.
 • دقت بیشتر در شکل و اندازه دارند.

معایب:

 • روند درخواست نسبتا طولانی است.
 • بسیار نازک بوده، پس می‌توانند به راحتی تراشه یا شکسته شوند.
 • برگشت‌ناپذیر

لمینت‌های زیرکونیومی

یکی از سخت‌ترین مواد لمینتی، روکش زیرکونیوم است که وسیله‌ای مناسب برای رفع مشکلات دندانی مانند پوسیدگی، بریدگی و شکستگی است. این لمینت از دی اکسید زیرکونیوم و یکی از مقاوم‌ترین انواع سرامیک‌های یکپارچه ساخته شده که استحکام فوق العاده‌ای دارد، زیرا مواد دیگری به مخلوط افزوده نمی‌شود.

این لمینت از نظر ظاهری مات است، پس می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روی دندان‌های شما داشته باشد. این لمینت برای ترمیم دندانی که پوسیدگی شدید دارد بسیار ایده آل است و در حالت کلی به دندان‌ها استحکام بالایی می‌دهد. همچنین به دلیل ظاهر مات آنها گزینه‌ای مناسب برای رفع مشکل تغییر رنگ است. این لمینت‌ها معمولاً به دلیل استحکام و کیفیت عالی بیشتر از سایر انواع روکش ماندگاری دارند.

فواید:

 • استحکام و دوام بالا
 • تقویت دندان ضعیف
 • هم‌ترازی نیش
 • مقاوم در برابر تراشه و شکستگی

معایب:

 • اصلاح آن سخت است.
 • از آنجایی که مات است می‌تواند غیر طبیعی به نظر برسد.

لمینت لومینر یا لمینت بدون آماده‌سازی

روکش‌های لومینر یا لمینت بدون آماده‌سازی یا روکش‌های با حداقل آماده‌سازی، لمینت یکپارچه‌ای است که به مثابه یک عمل زیبایی نیاز به حداقل آماده‌سازی دندان دارد. این لمینت پوسته‌های نازک و فشرده‌ای است که به آرامی به دندان‌های شما متصل می‌شوند تا سطح قدیمی را بازسازی کنند.

این لمینت‌ها یک راه‌حل سریع برای درمان دندان‌های شکسته، بد شکل یا تغییر رنگ‌داده هستند. روکش‌های بدون آماده سازی شامل لومینیر، ونیر دوراتین و ویوانیر است. این لمینت‌ها برای افرادی که می‌خواهند لمینت کنند، اما نمی‌خواهند روکش‌های تهاجمی کار بگذارند، عالی هستند.

فواید:

 • قابل جابجایی هستند.
 • روش غیر تهاجمی و بدون درد است.
 • اصلاح آسان است.
 • در همان روز انجام می‌شود.

معایب:

 • نازک بوده، پس به راحتی می‌توانند شکسته یا بریده شوند.
 • ممکن است به دلیل طراحی نازک روی لکه‌های تیره‌تر مؤثر نباشند.
 • مشکلات لثه در صورتی که مناسب نباشند ایجاد می‌شود.

انواع لمینت دندان: ونیرهای کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت به عنوان انواع جایگزین لمینت استفاده می‌شوند که بسیار ارزان‌تر و سریعتر از ونیرهای چینی هستند. جزء اصلی در ونیرهای کامپوزیت رزین است که یک ماده ترمیم کننده دندان به رنگ دندان است. آنها به دلیل ضعفشان در موقع استفاده بر روی دندان‌های جلویی به جای دندان‌های خلفی، میزان موفقیت بهتری دارند.

در مقایسه با ونیرهای چینی، ونیرهای کامپوزیت عمر کوتاه‌تری دارند و بیشتر در معرض لک، خراش و شکستگی هستند. ونیرهای کامپوزیت به مثابه روکش‌های یک روزه و موقت نیز شناخته می‌شوند، زیرا می‌توانند به سرعت باند شوند و به حداقل حذف مینای دندان نیاز دارند.

فواید:

 • هزینه مقرون به صرفه است.
 • در همان روز انجام می‌شود.
 • حذف مینای دندان کمتر است.
 • اصلاح آسان است.

معایب:

 • به راحتی می‌تواند لک شود.
 • دوام کمتری نسبت به روکش‌های چینی دارد.
 • غیر طبیعی به نظر می‌رسند.

لمینت یا روکش‌های یک روزه

به آنها روکش‌های آماده نیز گفته می‌شود که در همان روز طراحی، آماده و اجرا می‌شوند. در مقایسه با لمینت‌های استاندارد چینی، این روکش‌ها در کلینیک دندانپزشکی با استفاده از دستگاه فرز خودکار با فناوری CAD/CAM ساخته می‌شوند. این فرآیند شامل آماده‌سازی دندان، اسکن دیجیتالی دندان و ایجاد روکش است. برای ساخت روکش‌ها در همان روز از دستگاه اتوماتیک استفاده می‌شود.

 

لمینت‌ها چقدر دوام دارند؟

مدت زمان دوام روکش به مواد استفاده شده در آن، بهداشت دندان و عادات غذایی شما بستگی دارد. در زیر مدت زمان ماندگاری هر یک از لمینت‌ها را به صورت خلاصه آورده‌ایم.

 • تمام چینی: ۷ تا ۱۰ سال
 • ایمکس: ۱۰ تا ۱۵ سال
 • روکش‌های زیرکونیومی: ۱۵ تا ۳۰ سال
 • لومینیرها: ۱۰ تا ۲۰ سال
 • رزین کامپوزیت: ۳ تا ۵ سال

لمینت و روکش‌های موقت

روکش‌های موقت را می‌توان در دو موقعیت استفاده کرد: اول، زمانی‌که منتظر رسیدن روکش‌های دائمی هستید. دوم، به‌عنوان روکش‌های گیره‌دار.

روکش‌های موقت بیشتر از رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند که طول عمر بالایی ندارند. همچنین قرار دادن و برداشتن آنها آسان‌تر است زیرا گیره‌دار هستند.

روکش‌های موقت برای افرادی مناسب‌تر است که می‌خواهند آزمایش کنند که آیا روکش‌ها در طولانی‌مدت مناسب هستند یا خیر. روکش‌های دائمی برای افرادی بهتر است که به‌دنبال راه‌حلی طولانی‌مدت برای افزایش چشمگیر لبخندشان هستند.

روکش‌های گیره‌دار

این روکش‌ها قابل جابجایی بوده و نیازی به تغییر دندان ندارند. این روکش‌ها دو نوع هستند:

روکش‌های گیره‌ای سفارشی: رزین چینی و کامپوزیت آنها موجود است، اما قیمت‌شان ممکن است متفاوت باشد. روکش‌های گیره‌دار به راحتی پوشیده می‌شوند، اما باید مطمئن شوید که برای حفظ آنها از یک برنامه منظم تمیزکاری دندان‌ها پیروی می‌کنید. در حین استفاده از گیره، غذاهای سفت یا جویدنی نخورید، زیرا ممکن است به آنها آسیب برساند.

گیره غیر سفارشی روی ونیرها: آنها نیازی به آماده‌سازی دندان قبلی یا مراجعه به دندانپزشک ندارند، می‌توانید آنها را از داروخانه خریداری کنید و فوراً آنها را استفاده کنید. البته همان‌گونه که گفتیم، آنها برای استفاده موقت خوب هستند و سفارشی نیستند، پس نباید از آنها نتایج واقعی انتظار داشته باشید.

چگونه بهترین نوع لمینت را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین نوع لمینت را انتخاب کنیم؟

موقع انتخاب لمینت باید چندین عامل را در نظر داشت. سه عامل اصلی مانند شکل، مواد و بودجه مهمترین آنهاست.

موقعی که بودجه و نیازهای دندانی‌تان را مشخص کردید، به راحتی می‌توانید شکل / اندازه و جنس لمینت‌تان را تعیین کنید.

قبل از انجام هر کاری، مطمئن شوید که مشکلات دندانی‌تان را با دندانپزشک در میان گذاشته‌اید تا بتوانید در مورد لبخند بی‌عیب و نقص آینده‌تان درست تصمیم بگیرید. انواع مختلف لمینت‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

 

بهترین مواد لمینت چیست؟

هر نوع لمینتی مزایای متفاوتی دارد. با این حال، روکش‌های سرامیکی چینی بهترین ماده برای لمینت‌ها محسوب می‌شوند. آنها ماندگاری زیادی دارند، شفاف هستند، یعنی با دندان‌های واقعی شما مطابقت دارند و جعلی به نظر نمی‌رسند. روکش‌های پرسلن نیز به راحتی لکه نمی‌شوند و برای مدت طولانی به خوبی جواب می‌دهند.

 

چگونه بهترین انواع لمینت را انتخاب کنیم؟

حالت صورت‌تان نقش مهمی در انتخاب بهترین نوع لمینت دارد. در ادامه یک راهنمای کلی درباره حالات صورت و نوع لمینت مناسب آن را بیان می‌کنیم.

صورت قلبی شکل: لمینت‌های زیادی با این حالت جور در می‌آید، روکش‌های گرد خیلی خوب به آن‌ها می‌آیند.

صورت بیضی شکل: از آنجایی که ساختار صورت بلند و یکسانی است، روکش‌های مربع شکل بیشتر به آنها می‌آید.

صورت گرد: برای نسبت‌های گردتر، بهتر است روکش‌های بلندتر و برجسته‌تر را انتخاب کنید.

صورت مربعی شکل: از آنجایی که این شکل صورت کوچک است، روکش‌های گرد برای آنها مناسب‌تر است.

 

قبل از انتخاب لمینت باید به دندانپزشکم چه بگویم؟

اهداف: هدف شما از گذاشتن لمینت چیست؟ در این مورد فکر کنید و اهداف‌تان را با دندانپزشک در میان بگذارید.

هزینه: تعیین بودجه یک راه خوب برای انتخاب نوع مناسب لمینت است. دانستن اینکه چقدر می‌خواهید خرج کنید به شما کمک می‌کند تا در لمینت مناسب را پیدا کنید.

مشکلات دندان: تمام مشکلات دندانی‌تان را با دندانپزشک‌تان در میان بگذارید. بحث درباره نگرانی‌ها و نیازهای دندانی‌تان مرحله بسیار مهمی پیش از گذاشتن لمینت است.

عوارض جانبی: صحبت درباره عوارض جانبی احتمالی لمینت مهم است، زیرا آخر سر شما هستید که باید تصمیم بگیرید.

 

انواع ونیرهای متحرک چیست؟

روکش‌های متحرک روکش‌های موقتی هستند که هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را جدا کنید. آنها شامل روکش های گیره‌دار یا چسبنده هستند و به صورت سفارشی توسط دندانپزشک حرفه‌ای ساخته می‌شوند.

روکش‌های متحرک در داروخانه‌ها نیز موجود است که به صورت آماده بوده و مطابق با دندان شما سفارشی نمی‌شوند.

روکش‌های آماده و بدون آماده‌سازی چیست؟

تفاوت ونیرهای آماده و بدون آماده‌ در آماده‌سازی دندان است. “لمینت آماده‌سازی شده” نیاز به اصلاح دندان دارند. دندانپزشک یک لایه نازک از دندان‌تان را برای گذاشتن روکش می‌تراشد. لمینت آماده شامل ونیرهای چینی سنتی و ونیرهای رزین کامپوزیت هستند.

روکش‌های بدون آماده‌سازی به آن دسته از روکش‌هایی گفته می‌شود که برای چسباندن روکش نیازی به آماده‌سازی اولیه ندارند. اینها عبارتند از Lumineers، Vivaneers، روکش Durathin و روکش های clip-on. اگرچه آنها سریع و بدون درد هستند، اما می‌توانند راحت‌تر از سایر انواع سنتی روکش‌ها لکه‌دار شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *