logo

سن مناسب برای لمینت دندان

فهرست مطالب

5/5 - (2 امتیاز)

سن مناسب برای لمینت دندان 18 سال است. قبل از انجام لمینت دندان، باید شرایط دندانی و سلامت عمومی خود را بررسی کنید و با دندانپزشک متخصص مشورت کنید. مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان نیز برای حفظ زیبایی و دوام آن ضروری است.

لمینت دندانپزشکی روشی محبوب و موثر برای بهبود ظاهر لبخند است. لمینت‌ها ترمیم‌های دندانی فوق‌العاده‌ای هستند که  از پرسلن یا پلاستیک به صورت سفارشی ساخته می‌شوند تا روی قسمت جلویی دندان‌ها قرار بگیرند تا رنگ، شکل یا اندازه دندان‌ها تغییر کند. اگرچه لمینت‌ها دهه‌هاست که استفاده می‌شود، اما تقاضا برای لمینت در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای زیاد شده است.

سوال رایجی که از دندانپزشکان پرسیده می‌شود این است که برای گرفتن لمینت دندان چه سنی مناسب است. درک این نکته بسیار مهم است که “سنی مناسب” برای گرفتن لمینت دندان وجود ندارد. چون لمینت دندان یک گزینه صرفاً زیبایی است و به سلامت کلی یا ظاهر شما مربوط نمی‌شود. فقط با دندانپزشک‌تان مشورت کنید تا ببینید آیا لمینت دندان راه‌حل مناسبی برای شما است یا خیر.

 

توصیه دندانپزشکان برای لمینت دندان چه سنی است؟

بیشتر دندانپزشکان توصیه می‌کنند خانم‌ها تا رسیدن به ۱۶ سالگی و مردان تا ۱۸ سالگی صبر کنند. در حال حاضر بسیاری به دنبال لمینت به عنوان راه‌حلی دائمی اما ساده برای مشکل زیبایی دندان‌هایشان هستند، البته فرآیندهای استانداردی وجود دارد که اکثر دندانپزشکان موقع تصمیم‌گیری درباره رده سنی دریافت‌کنندگان لمینت‌ها آن را رعایت می‌کنند.

 

شرایط سن مناسب برای لمینت دندان

برخلاف تصور بسیاری از افراد، لمینت دندان برای همه سنین مناسب نیست. در واقع، دندانپزشکان معمولاً لمینت دندان را برای افراد بالای 18 سال توصیه می‌کنند. دلیل این امر آن است که در سنین پایین، دندان‌ها هنوز در حال رشد و تکامل هستند و احتمال تغییر رنگ یا فرم دندان‌ها وجود دارد. همچنین، در سنین پایین، ساختار دندان‌ها ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد تا بتواند لمینت دندان را تحمل کند.

علاوه بر سن، شرایط دندانی و سلامت عمومی نیز در تصمیم‌گیری برای لمینت دندان نقش مهمی دارند. افرادی که دارای شرایط زیر هستند، معمولاً کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان نیستند:

 • دندان‌های با پوسیدگی یا بیماری لثه
 • دندان‌های شکسته یا ترک خورده
 • دندان‌های با رنگ‌های شدید غیرطبیعی
 • دندان‌هایی که بیش از حد کج یا نامرتب هستند
 • افرادی که عادت‌های مضر مانند جویدن ناخن یا دندان دارند

در صورتی که شرایط دندانی و سلامت عمومی شما مناسب باشد، می‌توانید از لمینت دندان برای بهبود زیبایی لبخند خود استفاده کنید. با این حال، مهم است که قبل از انجام لمینت دندان، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این روش برای شما مناسب است.

 

الزامات سن مناسب برای لمینت دندان

بررسی سلامت دهان و دندان: پیش از اینکه هر دندانپزشک حرفه‌ای گذاشتن لمینت را برای دندان‌های شما تایید کند، باید تحت معاینه بهداشت دهان و دندان قرار بگیرید. تمرکز اصلی روی این است که اطمینان حاصل شود که کاشت لمینت شما موفق‌آمیز خواهد بود. تمرکز بعدی بررسی مشکلات لثه، حفره‌ها و سایر مسائل بهداشت دهان و دندان خواهد بود. اگر هر یک از این مشکلات وجود داشته باشد، می‌تواند کارایی لمینت شما را به خطر بیندازد و به طور بالقوه منجر به عفونت شدید شود.

رشد دندان ها متوقف شده است: یک موقعیت بحرانی این است که دندان‌های شما به بلوغ کامل رسیده باشند و رشد آنها به طور موثر متوقف شود. اگر با گذاشتن لمینت رشد دندان‌های شما متوقف نشده باشد، زمانی‌که دندان زیرین شروع به حرکت کند، می‌تواند باعث درد شدید شود. قرار دادن لمینت روی دندان‌هایی که به بلوغ کامل نرسیده‌اند می‌تواند منجر به جایگزینی پرهزینه و آسیب به رشد دندان‌های شما شود.

تاریخچه ترومای دندان:‌ یکی دیگر از عوامل مهمی که دندانپزشک لمینت شما باید آن را بررسی کند این است که سابقه ضربه به دندان دارید یا خیر. لمینت‌های دندانی برای پوشاندن لک‌ها و ترک‌ها عالی هستند، اما گذاشتن لمینت روی دندانی که ریشه آن آسیب دیده، می‌تواند منجر به عفونت جدی و از دست دادن بالقوه دندان شود.

سن مناسب برای لمینت دندان

چه زمانی باید لمینت دندان بگذارید؟

لمینت‌های دندانی روشی موثر برای ایجاد لبخندی زیبا و بهبود ظاهر دندان‌ها هستند. زمان دریافت درست آنها ساید کمی دشوار باشد، زیرا “سن مناسب” برای گذاشتن آنها وجود ندارد. برخلاف پرکردن دندان‌ها، لمینت‌های دندانی بیشتر از هر چیز دیگری اهداف زیبایی را دنبال می‌کنند. شرایط مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث شود افراد اولین سری لمینت‌های چینی یا کامپوزیت خودشان را دریافت کنند:

 • کودکی که نیاز به بریس دارد اما دندان‌هایش کوچکی است و فاصله کمی بین آنها است.
 • یک یا دو دندان شکسته نیاز به ترمیم دارند.
 • لازم است فاصله‌ای بین دندان‌های جلویی ایجاد شود.

لمینت‌های دندانی اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند، اما بسیاری از افراد که می‌خواهند لمینت بگذارند در تلاشند تا ظاهر لبخندشان را بهبود بخشند و علاقه‌ای به کاشت ایمپلنت دندان ندارند. با دندانپزشکان مورد اعتمادتان درباره ایجاد طرح لبخند مناسب شما مشورت کنید تا بهترین روش را برای زیباسازی لبخندتان و دندان‌هایتان پیدا کنید.

 

چه کسانی کاندیدای خوبی برای روش‌های دندانپزشکی زیبایی هستند؟

روکش‌ها و لمینت‌های دندان می‌تواند انتخاب خوبی برای افرادی باشند که دندان‌های نسبتاً صاف و سالمی دارند ولی دچار مشکلات زیبایی مانند لکه یا ترک هستند. این روش‌ها می‌توانند کجی جزئی را بدون درمان ارتودنسی بپوشانند.

افرادی که دندان قروچه می‌کنند ممکن است گزینه خوبی برای هر دو ترمیم نباشند. دندان قروچه می‌تواند به مواد ساخته شده روکش‌ها و لمینت‌ها آسیب برساند، پس افرادی که این مشکل را دارند شاید نتوانند از مزایای طولانی‌مدت آنها بهره‌مند شوند.

 

بررسی شرایط دندانی و سلامت عمومی قبل از لمینت دندان

قبل از انجام لمینت دندان، دندانپزشک شما معاینه کاملی از دندان‌های شما انجام خواهد داد و در مورد سابقه پزشکی شما سوالاتی خواهد پرسید. این معاینه برای بررسی شرایط دندانی شما و اطمینان از اینکه شما کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان هستید، ضروری است.

در طول این معاینه، دندانپزشک شما دندان‌های شما را برای پوسیدگی، بیماری لثه یا سایر مشکلات دندانی بررسی خواهد کرد. همچنین، او دندان‌های شما را به دقت اندازه‌گیری خواهد کرد تا بتواند لمینت‌های مناسب را برای شما طراحی کند.

علاوه بر این، دندانپزشک شما در مورد سابقه پزشکی شما سؤالاتی خواهد پرسید، به خصوص در مورد بیماری‌های قلبی، دیابت و بیماری‌های خودایمنی. این اطلاعات برای اطمینان از اینکه لمینت دندان برای شما بی‌خطر است، مهم هستند.

 

مشاوره با دندانپزشک متخصص لمینت دندان

در صورتی که دندانپزشک شما تشخیص دهد که شما کاندیدای مناسبی برای لمینت دندان هستید، او شما را به یک دندانپزشک متخصص لمینت دندان ارجاع خواهد داد. دندانپزشک متخصص لمینت دندان با تجربه و مهارت بیشتری در این زمینه دارد و می‌تواند به شما کمک کند تا لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید.

دندانپزشک متخصص لمینت دندان در طول مشاوره با شما در مورد موارد زیر صحبت خواهد کرد:

 • اهداف شما از انجام لمینت دندان
 • گزینه‌های مختلف لمینت دندان
 • هزینه لمینت دندان
 • مراقبت‌های لازم بعد از لمینت دندان

پس از مشاوره با دندانپزشک متخصص لمینت دندان، شما می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا لمینت دندان برای شما مناسب است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678