logo

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟

فهرست مطالب

Rate this post

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که ایمپلنت دندان یک روش درمانی موثر برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. اما همه افراد نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند. برخی از عواملی که ممکن است مانع از انجام ایمپلنت دندان شوند عبارتند از:

 • استخوان کافی در فک
 • بیماری لثه
 • مشکلات سلامتی
 • سیگار کشیدن

اگر در مورد اینکه آیا کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر، سوالی دارید، با دندانپزشک خود مشورت کنید. در این مقاله، به بررسی افرادی می پردازیم که کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستند.

 

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

تعداد افرادی که نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند نسبتاً کم است. با این حال، برخی از شرایط وجود دارند که می توانند مانع از انجام این روش شوند. این شرایط عبارتند از:

استخوان کافی در فک: برای قرار دادن ایمپلنت دندان، استخوان کافی در فک باید وجود داشته باشد. اگر استخوان فک شما کافی نباشد، ممکن است نیاز به پیوند استخوان داشته باشید.

بیماری لثه: بیماری لثه می تواند باعث التهاب و عفونت لثه شود. این امر می تواند خطر شکست ایمپلنت دندان را افزایش دهد.

مشکلات سلامتی زمینه‌ای: برخی از مشکلات سلامتی مانند دیابت یا بیماری قلبی می تواند خطر ابتلا به عوارض ایمپلنت دندان را افزایش دهد.

سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به عوارض ایمپلنت دندان را افزایش دهد.

موارد منع مصرف خاص

علاوه بر شرایط عمومی ذکر شده در بالا، برخی موارد منع مصرف خاص نیز برای ایمپلنت دندان وجود دارد. این موارد عبارتند از:

عفونت در ناحیه ایمپلنت: اگر در ناحیه ای که قصد دارید ایمپلنت دندان قرار دهید عفونت وجود داشته باشد، ابتدا باید عفونت درمان شود.

آسیب بافت نرم یا استخوان در محل قرارگیری ایمپلنت: اگر در ناحیه ای که قصد دارید ایمپلنت دندان قرار دهید، آسیب بافت نرم یا استخوان وجود داشته باشد، ممکن است ایمپلنت دندان به خوبی در آن ناحیه قرار نگیرد.

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

ایمپلنت های دندانی در مقایسه با پروتز و بریج راه حل های بهتری برای دندان های از دست رفته هستند. آنها تقریباً برای همه مناسب هستند، اما برخی ممکن است به دلیل انتخاب غیر صحیح سبک زندگی برای این درمان مناسب نباشند و در نتیجه موفقیت ایمپلنت مختل شود.

– بیماری لثه

افراد مبتلا به التهاب لثه یا هر نوع بیماری در این زمینه نمی توانند ایمپلنت دندان انجام دهند. دلیل آن این است که بیماری لثه استخوان زیرین را از بین می برد. در نتیجه، از دست دادن بیش از حد استخوان منجر به کمبود استخوان کافی برای اتصال ایمپلنت می شود. دندانپزشکان اغلب توصیه می کنند که ابتدا بیماری های لثه را درمان کنید.

– دندان قروچه

ساییدن یا فشردن دندان ها، ناخودآگاه تهدیدی جدی برای ایمپلنت ها به همراه دارد. دندان قروچه برای دندان های طبیعی مشکلی ندارد، زیرا آنها می توانند شوک ایجاد شده در اثر ساییدن را جذب کنند. با این حال، ایمپلنت‌ها دقیقاً ساختار مشابهی با دندان‌های طبیعی ندارند و در مقابل فشاری که ممکن است منجر به آسیب شود، تسلیم می‌شوند.

– سیستم ایمنی ضعیف

نقص ایمنی به طور قابل توجهی بر روند بهبود درمان های ایمپلنت دندان تأثیر می گذارد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند و احتمال بهبودی کمتری برای آن وجود دارد. اما، برخی از افراد ممکن است هنوز ایمپلنت های دندانی داشته باشند، زیرا مناسب بودن آنها به شدتِ وضعیت آنها بستگی دارد.

– دیابت

یکی از عمده ترین اثرات دیابت اختلال در بهبود زخم است. بیمارانی که دارای چنین شرایطی هستند برای انجام درمان های ایمپلنت دندان مناسب نیستند زیرا ممکن است بهبود زخم مدت زمان بیشتری طول بکشد. وجود زخم های باز در دهان برای مدت طولانی ممکن است افراد را به عفونت مبتلا کند.

– بیماران شیمی درمانی

یکی دیگر از گروه هایی که نمی توانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند، کسانی هستند که از درمان های شیمی درمانی استفاده می کنند. انجام ایمپلنت دندان در طول درمان مناسب نبوده و باید پس از سپری شدن این دوران، در مورد آن تصمیم گیری نمایند.

– عدم استخوان کافی

افرادی که تراکم و مقدار استخوان کافی ندارند برای درمان مناسب نیستند زیرا ایمپلنت ها به استخوان کافی برای نصب نیاز دارند. دندانپزشکان از اشعه ایکس و سی تی اسکن برای تعیین ویژگی استخوان فک استفاده می کنند. ایمپلنت روی استخوان ضعیف و خیلی کم موثر نخواهد بود.

 

تشخیص کاندیدای مناسب برای ایمپلنت دندان

دندانپزشک شما می تواند با بررسی وضعیت سلامت عمومی شما و فک و دندان های شما، تعیین کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر. در طول معاینه، دندانپزشک شما سوالاتی در مورد سلامت عمومی شما و سبک زندگی شما خواهد پرسید. همچنین، دندانپزشک شما ممکن است از تصویربرداری‌های دندانپزشکی مانند اشعه ایکس یا سی‌تی‌اسکن برای بررسی فک و دندان‌های شما استفاده کند.

پرسش‌های پزشکی و سبک زندگی

در طول معاینه، دندانپزشک شما ممکن است سوالاتی در مورد سلامت عمومی شما و سبک زندگی شما بپرسد. این سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آیا بیماری‌های زمینه‌ای خاصی دارید؟
 • آیا داروهای خاصی مصرف می‌کنید؟
 • آیا سیگار می‌کشید؟
 • آیا الکل مصرف می‌کنید؟
 • آیا به طور منظم ورزش می‌کنید؟
 • آیا رژیم غذایی سالمی دارید؟

ارزیابی فک و دندان

دندانپزشک شما همچنین فک و دندان‌های شما را معاینه خواهد کرد. این معاینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بررسی میزان استخوان موجود در فک
 • بررسی سلامت لثه‌ها
 • بررسی موقعیت دندان‌های باقی‌مانده
 • بررسی تناسب ایمپلنت با دندان‌های باقی‌مانده

 

سوالات متداول

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنم تا در مورد ایمپلنت دندان مشاوره بگیرم؟

اگر دندانی از دست داده‌اید، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا ایمپلنت دندان برای شما مناسب است یا خیر.

چگونه می‌توانم مطمئن شوم که کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستم؟

بهترین راه برای اطمینان از اینکه کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید، این است که با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک شما می‌تواند وضعیت سلامت عمومی شما و فک و دندان‌های شما را ارزیابی کند و تعیین کند که آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر.

اگر کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نباشم، چه گزینه‌های درمانی دیگر وجود دارد؟

اگر کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان نباشید، گزینه‌های درمانی دیگری نیز وجود دارد. این گزینه‌ها عبارتند از:

چه عواملی می‌توانند خطر شکست ایمپلنت دندان را افزایش دهند؟

عواملی که می‌توانند خطر شکست ایمپلنت دندان را افزایش دهند عبارتند از:

 • عدم وجود استخوان کافی در فک
 • بیماری لثه
 • مشکلات سلامتی زمینه‌ای
 • سیگار کشیدن

چگونه می‌توان مراقبت‌های لازم را برای ایمپلنت دندان انجام داد تا طول عمر آن افزایش یابد؟

با رعایت نکات زیر می‌توانید از ایمپلنت دندان خود مراقبت کنید و طول عمر آن را افزایش دهید:

 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم غافل نشوید.
 • از جویدن غذاهای سفت یا چسبناک خودداری کنید.
 • سیگار نکشید.

جمع بندی

اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید، می‌توانید مراحل درمان را آغاز کنید. مراحل درمان ایمپلنت دندان معمولاً شامل موارد زیر است:

 • قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک
 • انتظار برای بهبود استخوان اطراف ایمپلنت
 • قرار دادن تاج دندان بر روی ایمپلنت

ایمپلنت دندان به همان اندازه که موثر است، می تواند برای برخی نیز دچار شکست شود. از این رو، قبل از تصمیم گیری برای انجام ایمپلنت دندان به مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر شهاب محمدی مراجعه نمایید. یک دندانپزشک متعهد و مجرب قبل از انجام این روش، وضعیت دهان و دندان شما را ارزیابی می کند تا از مناسب بودن این درمان برای شما اطمینان کامل را حاصل نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678