logo

نگاهی به روش‌های باندینگ، لمینت، روکش و گذاشتن تاج

فهرست مطالب

5/5 - (1 امتیاز)

روش‌های باندینگ، لمینت، روکش و گذاشتن تاج چهار روش رایج زیبایی دندان‌ها هستند. این روش‌ها به شما در ترمیم و زیبایی دندان‌هایتان کمک می‌کنند.

اگر دندان‌هایتان شکسته، ترک خورده یا بد رنگ شده یا شکاف‌های جزئی دارند، شاید شما و دندانپزشک‌تان درباره روش‌های درمان آنها صحبت کنید. دندانپزشک‌تان باید ساده‌ترین راه حلی را که برای شما مناسب است را در نظر بگیرد.

قبل از ملاقات با دندانپزشک‌تان، شاید این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • بین لمینت یا روکش کدامیک را انتخاب کنم؟
 • آیا برای ترمیم دندان‌های جلویی بهتر است لمینت بگذارم یا روکش؟
 • چگونه بین لمینت‌های چینی و روکش انتخاب بگیرم؟

داشتن دندان‌های زیبا و جذاب، یکی از عوامل مهم در افزایش اعتماد به نفس و بهبود ظاهر افراد است. با این حال، بسیاری از افراد با مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان، لب‌پریدگی و ترک خوردگی دندان مواجه هستند که زیبایی لبخند آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خوشبختانه، روش‌های مختلفی برای ترمیم و زیبایی دندان‌ها وجود دارد که می‌توانند به شما کمک کنند تا لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید. در این مقاله، به بررسی چهار روش رایج زیبایی دندان، یعنی باندینگ، لمینت، روکش و گذاشتن تاج، خواهیم پرداخت.

 

انتخاب بین باندینگ و لیمنت

باندینگ را می‌توان روی دندان‌هایی با نقص یا بی‌نظمی جزئی قرار داد، در حالی‌که لمینت‌های چینی برای دندان‌های سالم هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکثر دندانپزشکان می‌توانند درمان‌های زیبایی مختلف را با یکدیگر ترکیب کنند تا به نتایج دلخواه شما برسند. اگر فقط به دنبال تغییر ظاهر یک یا دو دندان هستید، باندینگ شاید بهترین و مقرون به‌صرفه‌ترین انتخاب باشد. با این‌حال، برای اصلاح پیچیده لبخند، لمینت دندان توصیه می‌شود.

نگاهی به روش‌های باندینگ، لمینت، روکش و گذاشتن تاج

باندینگ دندان

با باندینگ دندانی، مواد همرنگ دندان (رزین کامپوزیت) با چسبی به دندان‌های شما متصل می‌شوند یا باند می‌شوند تا عیوب را ترمیم کرده و آنها را تغییر شکل دهند. عمل دندانپزشکی را می‌توان در یک جلسه انجام داد. جدای از اصلاح دندان‌های ترک‌خورده، شکسته یا لکه‌دار، باندینگ همچنین می‌تواند برای پر کردن فضاهای بین دندان و پوشاندن سطح دندان‌ها و تغییر رنگ یا شکل آنها استفاده شود. این روش چندین سال ماندگاری دارد، اما در برابر خرد شدن یا لکه شدن آسیب‌پذیرتر است.

مزایای باندینگ دندان

 • هزینه کم
 • سرعت انجام
 • قابلیت ترمیم دوباره

معایب باندینگ دندان

 • دوام کم
 • حساسیت دندان

 

لمینت‌ها

لمینت‌ها پوسته‌های نازک و سفارشی هستند که برای پوشاندن دندان‌های جلویی طراحی شده‌اند. از آنها برای تثبیت فضاهای بین دندان‌ها و دندان‌هایی که بریده یا فرسوده شده یا به صورت دائمی لکه‌دار، بد شکل یا کمی کج شده استفاده می‌شود. آنها از چینی یا پلاستیک ساخته می‌شوند و معمولا برای دندان‌های جلویی – به ویژه دندان‌های جلویی بالایی – استفاده می‌شوند که در هنگام لبخند زدن بیشتر دیده می‌شوند. اگر لبخند پهنی دارید، ممکن است برخی از دندان‌های عقبی نیز پوشش داده شوند.

لمینت‌های ساخته شده از چینی بادوام‌ترین و پایدارترین لمینت‌ها هستند. آنها همچنین جایگزینی برای تاج‌ها و گران‌تر هستند. وقتی حرف انتخاب لمینت‌های چینی در مقابل روکش‌ها پیش می‌آید، اگر دندانپزشک‌تان روکش را برای شما توصیه کند، شاید در هزینه‌تان صرفه‌جویی کنید.

روند نصب لمینت تا دو جلسه طول بکشد. در اولین جلسه، دندانپزشک‌تان قالب‌های اولیه از دندان‌هایتان را می‌گیرد تا مدل‌هایی برای آماده‌سازی لمینت‌ها بسازد. در جلسه دوم، دندانپزشک مقداری از مینای دندان‌هایتان را تراش می‌دهد تا جایی برای لمینت‌ها باز شود. دندانپزشک از دندان‌های آماده شده قالبی درست می‌کند و به آزمایشگاه دندانپزشکی می‌فرستد تا لمینت‌های شما را بسازد و در جلسه دوم لمینت‌ها را با رزین چسب روی دندان‌های شما نصب کند.

مزایای لمینت دندان

 • ظاهری طبیعی و زیبا
 • دوام بالا
 • قابلیت ترمیم دوباره

معایب لمینت دندان

هزینه بالاتر

احتمال حساسیت دندان

نیاز به تراش دندان

 

روکش دندان

روکش دندان یک روش زیبایی دندان است که برای پوشش کامل دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش، روکش‌های نازک و محکم از جنس سرامیک یا فلز روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا ظاهر آنها را بهبود بخشند و محافظت کنند.

مزایای روکش دندان

 • دوام بالا
 • مقاومت در برابر شکستگی
 • قابلیت ترمیم دوباره

معایب روکش دندان

 • هزینه بالاتر
 • نیاز به تراش دندان

 

گذاشتن تاج

اگر یکی از دندان‌هایتان دارای مقدار زیادی پوسیدگی، پرکردگی یا ترک‌خوردگی باشد، شاید دندانپزشک شما گذاشتن تاج را توصیه کند. این کار نه تنها سطح جلوی دندان‌تان، بلکه کل دندان شما را ترمیم می‌کند. برای آماده سازی دندان برای گذاشتن تاج، دندانپزشک دندان را به یک پایه ثابت تبدیل می‌کند تا تاج روی آن قرار گیرد.

دندانپزشک قالبی از دندان‌تان برمی‌دارد و آن را به یک آزمایشگاه دندانپزشکی می‌فرستد تا از روی آن تاج دندان شما ساخته شود. دندانپزشک همچنین یک روکش موقت برای پوشاندن دندان‌تان روی آن می‌گذارد تا وقتی تاج دائمی شما توسط دندانپزشک در جلسه دوم آماده شد، روکش را بردارد و تاج دائمی را جایگزین آن کند. دانپزشکان شاید با استفاده از فناوری CAD/CAM (طراحی به کمک کامپیوتر) بتوانند تاج دندان شما را همزمان با آماده‌شدن دندان بسازند.

تاج‌ها از موادی مانند سرامیک (یک نوع چینی) یا فلز (آلیاژهای طلا، مس یا سایر فلزات به اصطلاح نجیب یا آلیاژهای فلز پایه با ظاهر نقره‌ای) یا ترکیبی از سرامیک و فلز ساخته می‌شوند. آنها معمولا گرانتر از باندینگ و لمینت هستند.

مزایای گذاشتن تاج دندان

 • دوام بالا
 • مقاومت در برابر شکستگی
 • قابلیت ترمیم دوباره

معایب گذاشتن تاج دندان

 • هزینه بالاتر
 • نیاز به تراش دندان

 

مقایسه روش‌های باندینگ، لمینت، روکش و گذاشتن تاج

در جدول زیر، مزایا و معایب روش‌های زیبایی دندان را به طور خلاصه مقایسه کرده‌ایم:

روشمزایامعایب
باندینگهزینه کم، سرعت انجام، قابلیت ترمیم دوبارهدوام کم، حساسیت دندان
لمینتظاهری طبیعی و زیبا، دوام بالا، قابلیت ترمیم دوبارههزینه بالاتر، احتمال حساسیت دندان، نیاز به تراش دندان
روکشدوام بالا، مقاومت در برابر شکستگی، قابلیت ترمیم دوبارههزینه بالاتر، نیاز به تراش دندان
گذاشتن تاجدوام بالا، مقاومت در برابر شکستگی، قابلیت ترمیم دوبارههزینه بالاتر، نیاز به تراش دندان

 

سوالات متداول

کدام روش زیبایی دندان برای من مناسب است؟

برای پاسخ به این سوال، باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. دندانپزشک با بررسی وضعیت دندان‌های شما، بهترین روش زیبایی دندان را برای شما توصیه خواهد کرد.

هزینه روش‌های زیبایی دندان چقدر است؟

هزینه روش‌های زیبایی دندان به عوامل مختلفی مانند نوع روش، مواد مورد استفاده و موقعیت جغرافیایی بستگی دارد. به طور کلی، روش‌های زیبایی دندان با دوام بالا مانند روکش و تاج دندان، هزینه بیشتری دارند.

آیا روش‌های زیبایی دندان دردناک هستند؟

روش‌های زیبایی دندان معمولاً بدون درد انجام می‌شوند. اما ممکن است در مراحل اولیه، کمی حساسیت دندان داشته باشید که با گذشت زمان برطرف خواهد شد.

 

نتیجه‌گیری

روش‌های مختلفی برای زیبایی دندان وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب بهترین روش زیبایی دندان، به عوامل مختلفی مانند نوع مشکل دندان، بودجه و انتظارات بیمار بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678