انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده 1

Rate this post

انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده عبارتند از لمینت چینی، لمینت زیرکونیومی، ونیرهای کامپوزیت و غیره. اما در حالت کلی لمینت‌ها به لمینت دائمی و لمینت موقت تقسیم می‌شوند. هر کدام از لمینت‌ها با توجه به اجزای سازنده آنها زیبایی و دوام متفاوتی دارند که برای شرایط و نیازهای مختلف انتخاب می‌شوند.

در صنعت دندانپزشکی دو نوع اصلی لمینت وجود دارد که به‌نام‌های پرسلن و کامپوزیت رزین شناخته می‌شوند. هر دوی این مواد در طیف گسترده‌ای از انواع لمینت‌ها مانند لمینت ایمکس، زیرکونیا، لومینیرها و روکش‌های رزینی استفاده می‌شوند. در این مقاله، به بررسی انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده آنها خواهیم پرداخت و ویژگی‌های هر نوع را بررسی خواهیم کرد.

 

لمینت چینی

لمینت چینی از رایج‌ترین انواع لمینت‌ها است که به راحتی می‌توان آنها را در نزدیکترین کلینیک دندانپزشکی‌تان پیدا کنید.

این لمینت از فلدسپات، یک شیشه سرامیک طبیعی تشکیل شده‌اند. پرسلن فلدسپاتیک ماده‌ای بسیار نازک و شفاف است که ظاهری بسیار طبیعی به دندان‌ها می‌دهد.

یکی دیگر از بزرگترین مزیت‌های لمینت چینی، انعطاف‌پذیری آن است و به این راحتی لکه، براده نمی‌شوند و تغییر رنگ نمی‌دهند. این مزیت یکی از دلایل ماندگاری طولانی این لمینت نسبت به سایر انواع لمینت‌ها است.

فواید:

 • با مراقبت مناسب از دندان می‌توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند.
 • ظاهر طبیعی دارند.
 • در برابر لکه مقاوم هستند.
 • بادوام و محکم هستند.

معایب:

 • روند درمان طولانی دارند.
 • دوره آماده‌سازی دندان طولانی است.
 • برگشت‌ناپذیر هستند.

انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده

لمینت ایمکس (E-Max)

یکی از محبوب‌ترین انواع لمینت‌ها، لمینت ایمکس است که از لیتیوم دی سیلیکات شیشه سرامیک ساخته می‌شود. این لمینت به به دلیل زیبایی، استحکام و دوام طبیعی‌اش یکی از بهترین ها در دندانپزشکی است. در سال ۲۰۱۷ مطالعه‌ای درباره اثربخشی روکش‌های ایمکس نشان داد که حتی پس از گذشت ۱۰ سال، ۸۳.۵ درصد مواد آن سالم می‌مانند. با مراقبت‌های دندانی مناسب، آنها می‌توانند بیش از ۱۰ سال بدون هیچ‌گونه عارضه دندانی دوام بیاورند. این لمینت‌ها، به دلیل شفافیت، کیفیت بی‌نظیری در ترکیب با دندان‌های واقعی شما دارند.

فواید:

 • به دلیل شفافیت بسیار طبیعی به نظر می‌رسند.
 • به راحتی لکه نمی‌زنند.
 • می‌توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند.
 • دقت بیشتر در شکل و اندازه دارند.

معایب:

 • روند درخواست نسبتا طولانی است.
 • بسیار نازک بوده، پس می‌توانند به راحتی تراشه یا شکسته شوند.
 • برگشت‌ناپذیر

لمینت‌های زیرکونیومی

یکی از سخت‌ترین مواد لمینتی، روکش زیرکونیوم است که وسیله‌ای مناسب برای رفع مشکلات دندانی مانند پوسیدگی، بریدگی و شکستگی است. این لمینت از دی اکسید زیرکونیوم و یکی از مقاوم‌ترین انواع سرامیک‌های یکپارچه ساخته شده که استحکام فوق العاده‌ای دارد، زیرا مواد دیگری به مخلوط افزوده نمی‌شود.

این لمینت از نظر ظاهری مات است، پس می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روی دندان‌های شما داشته باشد. این لمینت برای ترمیم دندانی که پوسیدگی شدید دارد بسیار ایده آل است و در حالت کلی به دندان‌ها استحکام بالایی می‌دهد. همچنین به دلیل ظاهر مات آنها گزینه‌ای مناسب برای رفع مشکل تغییر رنگ است. این لمینت‌ها معمولاً به دلیل استحکام و کیفیت عالی بیشتر از سایر انواع روکش ماندگاری دارند.

فواید:

 • استحکام و دوام بالا
 • تقویت دندان ضعیف
 • هم‌ترازی نیش
 • مقاوم در برابر تراشه و شکستگی

معایب:

 • اصلاح آن سخت است.
 • از آنجایی که مات است می‌تواند غیر طبیعی به نظر برسد.

لمینت لومینر یا لمینت بدون آماده‌سازی

روکش‌های لومینر یا لمینت بدون آماده‌سازی یا روکش‌های با حداقل آماده‌سازی، لمینت یکپارچه‌ای است که به مثابه یک عمل زیبایی نیاز به حداقل آماده‌سازی دندان دارد. این لمینت پوسته‌های نازک و فشرده‌ای است که به آرامی به دندان‌های شما متصل می‌شوند تا سطح قدیمی را بازسازی کنند.

این لمینت‌ها یک راه‌حل سریع برای درمان دندان‌های شکسته، بد شکل یا تغییر رنگ‌داده هستند. روکش‌های بدون آماده سازی شامل لومینیر، ونیر دوراتین و ویوانیر است. این لمینت‌ها برای افرادی که می‌خواهند لمینت کنند، اما نمی‌خواهند روکش‌های تهاجمی کار بگذارند، عالی هستند.

فواید:

 • قابل جابجایی هستند.
 • روش غیر تهاجمی و بدون درد است.
 • اصلاح آسان است.
 • در همان روز انجام می‌شود.

معایب:

 • نازک بوده، پس به راحتی می‌توانند شکسته یا بریده شوند.
 • ممکن است به دلیل طراحی نازک روی لکه‌های تیره‌تر مؤثر نباشند.
 • مشکلات لثه در صورتی که مناسب نباشند ایجاد می‌شود.

ونیرهای کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت به مثابه انواع جایگزین لمینت استفاده می‌شوند که بسیار ارزان‌تر و سریعتر از ونیرهای چینی هستند. جزء اصلی در ونیرهای کامپوزیت رزین است که یک ماده ترمیم کننده دندان به رنگ دندان است. آنها به دلیل ضعفشان در موقع استفاده بر روی دندان‌های جلویی به جای دندان‌های خلفی، میزان موفقیت بهتری دارند.

در مقایسه با ونیرهای چینی، ونیرهای کامپوزیت عمر کوتاه‌تری دارند و بیشتر در معرض لک، خراش و شکستگی هستند. ونیرهای کامپوزیت به مثابه روکش‌های یک روزه و موقت نیز شناخته می‌شوند، زیرا می‌توانند به سرعت باند شوند و به حداقل حذف مینای دندان نیاز دارند.

فواید:

 • هزینه مقرون به صرفه است.
 • در همان روز انجام می‌شود.
 • حذف مینای دندان کمتر است.
 • اصلاح آسان است.

معایب:

 • به راحتی می‌تواند لک شود.
 • دوام کمتری نسبت به روکش‌های چینی دارد.
 • غیر طبیعی به نظر می‌رسند.

لمینت یا روکش‌های یک روزه

به آنها روکش‌های آماده نیز گفته می‌شود که در همان روز طراحی، آماده و اجرا می‌شوند. در مقایسه با لمینت‌های استاندارد چینی، این روکش‌ها در کلینیک دندانپزشکی با استفاده از دستگاه فرز خودکار با فناوری CAD/CAM ساخته می‌شوند. این فرآیند شامل آماده‌سازی دندان، اسکن دیجیتالی دندان و ایجاد روکش است. برای ساخت روکش‌ها در همان روز از دستگاه اتوماتیک استفاده می‌شود.

روکش‌های موقت بیشتر از رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند که طول عمر بالایی ندارند. همچنین قرار دادن و برداشتن آنها آسان‌تر است زیرا گیره‌دار هستند.

روکش‌های گیره‌دار

این روکش‌ها قابل جابجایی بوده و نیازی به تغییر دندان ندارند. این روکش‌ها دو نوع هستند:

روکش‌های گیره‌ای سفارشی: رزین چینی و کامپوزیت آنها موجود است، اما قیمت‌شان ممکن است متفاوت باشد. روکش‌های گیره‌دار به راحتی پوشیده می‌شوند، اما باید مطمئن شوید که برای حفظ آنها از یک برنامه منظم تمیزکاری دندان‌ها پیروی می‌کنید. در حین استفاده از گیره، غذاهای سفت یا جویدنی نخورید، زیرا ممکن است به آنها آسیب برساند.

گیره غیر سفارشی روی ونیرها: آنها نیازی به آماده‌سازی دندان قبلی یا مراجعه به دندانپزشک ندارند، می‌توانید آنها را از داروخانه خریداری کنید و فوراً آنها را استفاده کنید. البته همان‌گونه که گفتیم، آنها برای استفاده موقت خوب هستند و سفارشی نیستند، پس نباید از آنها نتایج واقعی انتظار داشته باشید.

بهترین مواد لمینت چیست؟

هر نوع لمینت مزایای مخصوص به خودش را دارد. با این حال، روکش‌های سرامیکی چینی بهترین ماده برای لمینت‌ها محسوب می‌شوند. آنها ماندگاری زیادی دارند، شفاف هستند، یعنی با دندان‌های واقعی شما مطابقت دارند و جعلی به نظر نمی‌رسند. روکش‌های پرسلن نیز به راحتی لکه نمی‌شوند و برای مدت طولانی به خوبی جواب می‌دهند.

روکش‌های متحرک نیز روکش‌های موقتی هستند که هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را جدا کنید. آنها شامل روکش های گیره‌دار یا چسبنده هستند و به صورت سفارشی توسط دندانپزشک حرفه‌ای ساخته می‌شوند.

روکش‌های متحرک در داروخانه‌ها نیز موجود است که به صورت آماده بوده و مطابق با دندان شما سفارشی نمی‌شوند.

روکش‌های آماده و بدون آماده‌سازی چیست؟

تفاوت ونیرهای آماده و بدون آماده‌ در آماده‌سازی دندان است. “لمینت آماده‌سازی شده” نیاز به اصلاح دندان دارند. دندانپزشک یک لایه نازک از دندان‌تان را برای گذاشتن روکش می‌تراشد. لمینت آماده شامل ونیرهای چینی سنتی و ونیرهای رزین کامپوزیت هستند.

روکش‌های بدون آماده‌سازی به آن دسته از روکش‌هایی گفته می‌شود که برای چسباندن روکش نیازی به آماده‌سازی اولیه ندارند. اینها عبارتند از Lumineers، Vivaneers، روکش Durathin و روکش های clip-on. اگرچه آنها سریع و بدون درد هستند، اما می‌توانند راحت‌تر از سایر انواع سنتی روکش‌ها لکه‌دار شوند.

 

مقایسه انواع لمینت دندان بر پایه اجزای سازنده

در جدول زیر، مزایا و معایب انواع لمینت دندان را به طور خلاصه مقایسه کرده‌ایم:

نوع لمینت مزایا معایب
پرسلن ظاهری طبیعی و مشابه دندان طبیعی هزینه بالاتر، نیاز به تراش بیشتر دندان‌ها
کامپوزیتی قیمت پایین‌تر، راحتی ترمیم و اصلاح دوام کمتر، احتمال تغییر رنگ بیشتر
سرامیک زیرکونیا بسیار بادوام و مقاوم در برابر شکستگی، طول عمر طولانی، گزینه مناسبی برای افراد با دندان‌های تیره هزینه بالاتر، نیاز به تراش بیشتر دندان‌ها، ظاهری کمتر طبیعی

 

پرسش‌های متداول درباره انواع لمینت دندان

آیا لمینت دندان دائمی است؟

خیر، لمینت دندان دائمی نیست و معمولاً باید هر 10 تا 15 سال یک بار تعویض شود.

آیا لمینت دندان باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود؟

در مراحل اولیه، ممکن است لمینت دندان باعث حساسیت دندان‌ها شود. این حساسیت معمولاً طی چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شود.

آیا لمینت دندان باعث تغییر رنگ می‌شود؟

لمینت دندان پرسلن و سرامیک زیرکونیا کمتر مستعد تغییر رنگ هستند. اما لمینت دندان کامپوزیتی ممکن است در طول زمان تغییر رنگ دهد.

 

سخن آخر

لمینت دندان یک روش زیبایی دندانپزشکی موثر است که می‌تواند به شما لبخندی زیبا و جذاب ببخشد. اما قبل از انجام این روش، مهم است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع لمینت دندان را برای شما انتخاب کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر شهاب محمدی در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *