logo

تعداد جلسات و زمان لمینت دندان

فهرست مطالب

Rate this post

لمینت دندان روش زیبایی و اصلاح مشکلات دندان‌هاست که نحوه گذاشتن آن بسیار آسان است. تعداد جلسات و زمان لمینت دندان شامل دو جلسه برای نصب لمینت  است. یکی از این جلسه‌ها برای آماده‌سازی و گرفتن قالب دندان‌تان است و در جلسه دوم، لمینت نصب و کار گذاشته خواهد شد و کار تمام است. همه این فرآیند بدون درد است و اگر از حساسیت دندان می‌ترسید، می‌توانید از دندانپزشک‌تان بخواهید بی‌حس‌کننده به محل لمینت تزریق کند. فرآیند آماده‌سازی لمینت دردناک نیست، اما می‌تواند حساسیت و ناراحتی دندان را در روزها یا هفته‌های بعد از ویزیت ایجاد کند. این مورد خود به خود از بین می‌رود.

 

لمینت دندان برای ترمیم چه چیزهایی استفاده می‌شود؟

لمینت‌ها به طور معمول برای ترمیم دندانها استفاده می‌شوند:

  • تغییر رنگ دندان‌های ناشی از درمان ریشه؛ لکه‌های ناشی از برخی داروها یا فلوراید بیش از حد یا پرکردگی‌های رزین بزرگ که باعث تغییر رنگ دندان شده است.
  • دندان‌هایی که فرسوده، بریده یا شکسته شده‌اند
  • دندان‌های نامرتب، ناهموار یا نامنظم با دهانه یا برآمدگی
  • دندان‌هایی با فاصله بین آنها

 

روش لمینت دندان چگونه است؟

نصب لمینت دندان معمولاً به دو ویزیت دندانپزشکی نیاز دارد. یکی برای مشاوره اولیه و آماده‌سازی و دیگری برای نصب لمینت. این فرآیند می‌تواند شامل یک یا چند دندان به طور همزمان باشد.

روش لمینت از تشخیص و برنامه‌ریزی درمان، آماده سازی و باندینگ تشکیل شده است.

بعد از اینکه به همراه دندانپزشک‌تان نوع لمینت را انتخاب کردید. مرحله آماده‌سازی لمینت شروع می‌شود. در این مرحله دندانپزشک نگاهی به دهان، دندان‌ها، لثه‌ها و سلامت کلی دندان شما می‌اندازد. پیش از گرفتن لمینت نباید پوسیدگی، حفره یا سایر مشکلات در دندان شما وجود داشته باشد. اگر مشکلی باشد، دندانپزشک دندان‌هایتان را بررسی می‌کند و کارهای مورد نیاز برای آماده‌سازی دندان‌هایتان را انجام می‌دهد.

بعد دندانپزشک شروع به تراشیدن سطح دندان می‌کند. لایه مینای برداشته شده فقط ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متر از جلو و کناره‌های دندان فاصله دارد. این کار کمک می‌کند تا روکش بتواند به راحتی در فضای معین‌شده به دندان‌ها بچسبد. این فرآیند نباید دردناک باشد، اما اگر لازم بود و بیمار تمایل داشت می‌توان این قسمت را بی‌حس کرد.

تعداد جلسات و زمان لمینت دندان

مدت زمان تهیه قالب تا نصب

پس از برداشتن لایه بیرونی، پزشک قالبی از ساختار دندان می‌گیرد. این قالب، حالات سفارشی مورد نظر بیمار را برآورده می‌کند. بعد قالب به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا مراحل ساخت لمینت آغاز شود. بیمار و دندانپزشک درباره رنگ لمینت با هم حرف می‌زنند. انتخاب باید به دلخواه بیمار باشد اما باید با دندان‌های اطراف هم مطابقت داشته باشد.

سپس دندانپزشک روکش‌های موقت اکریلیک را روی دندان بیمار کار می‌گذارد. روکش‌های دائمی در ۴ تا ۷ روز آماده می‌شوند. پس، استفاده از روکش‌های موقت به بیمار کمک می‌کند تا از دندان‌هایش محافظت کند و طرح لبخند زیبایی را داشته باشد.

بعد از استفاده از روکش‌های دندانی موقت، جلسه اول پایان می‌یابد و دندانپزشک توصیه‌هایی به بیمار می‌دهد تا در فاصله زمانی بین جلسه اول و دوم از دندان‌ها و روکش‌های موقت مراقبت کند.

پس از اولین جلسه، شما یک گام به ظاهر متفاوت دندان‌ها و لبخندی زیباتر نزدیک می‌شوید. ممکن است عوارض جانبی باشد، به همین دلیل از خوردن غذای سفت، غذای سرد، غذای گرم خودداری کنید، اجسام سفت را نجوید و توصیه‌های دکتر را دنبال کنید.

 

جلسه دوم نصب لمینت

بعد از آماده شدن لمینت، شما دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنید تا مرحله گذاشتن و نصب لمینت انجام شود. مراحل جلسه دوم لمینت را در ادامه توضیح می‌دهیم.

تناسب: ابتدا دندانپزشک روکش‌های موقت را برمی‌دارد و روکش‌های دائمی را در دندان‌تان جا می‌دهد. اگر تناسب کامل باشد و سایه لمینت با دندان واقعی‌تان به ویژه با دندان‌های مجاور مطابقت داشته باشد. مراحل تکمیل کردن لمینت ادامه پیدا می‌کند.

ضدعفونی کردن: برای پیشگیری از گیرکردن هر نوع باکتری در زیر لمینت که باعث پوسیدگی دندان‌ها، حفره‌ها یا پوسیدگی می‌شود، ناحیه مورد نظر به‌طور کامل ضدعفونی می‌شود. این مرحله بسیار مهم است و دندانپزشک از محلول ضدعفونی‌کننده عمیقی که مخصوص دندان و لثه طبیعی است، استفاده می‌کند.

نصب: دندانپزشک سیمان دندانی را به‌عنوان ماده باندینگ روی ناحیه‌ای که مینای دندان برداشته شده استفاده می‌کند. دندانپزشک روکش‌ها را به دندان‌ها می‌چسباند. یک پرتو نور ویژه فرابنفش، سیمان را به سرعت خشک می‌کند. به این ترتیب روکش‌ها محکم به دندان‌ها چسبیده می‌مانند.

تغییر طرح لبخند: دندانپزشک ناحیه و دهان را شستشو و تمیز می‌کند. ترمیم دندان به پایان رسیده است. پروسه تموم شد! در نهایت می‌توانید از لمینت و طرح لبخندتان لذت ببرید!

اکنون زمان آن است که از لمینت‌تان مراقبت کنید، بهداشت دهان و دندان‌تان را رعایت کنید، و در مدت یکسال به طور منظم به مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر شهاب محمدی مراجعه کنید.

 

مدت ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

لمینت‌های دندان معمولاً ۷ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند و پس از آن باید تعویض شوند. لمینت‌های چینی محکم هستند و با مراقبت مناسب می‌توانند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند. با توجه به نوع سایش یا آسیب وارد شده ممکن است به تعمیر یا تعویض نیاز باشد. در نهایت، افزایش ماندگاری لمینت‌ها به خود شخص بستگی دارد که چه میزان از آنها محافظت کند.

مثلا همان عادت‌هایی که می‌تواند به دندان‌های طبیعی شما آسیب برساند، می‌تواند عمر لمینت‌ها را نیز کوتاه کند. لمینت‌ها می‌توانند مانند دندان‌های طبیعی خرد شوند و ترک بخورند، بنابراین گاز زدن غذاهای سفت یا جویدن انتهای قلم یا موارد مشابه می‌تواند به سطح لمینت آسیب برساند. لمینت‌ها نیز مستعد لک هستند و دندانپزشکان توصیه می‌کنند از قرار گرفتن بیش از حد در معرض قهوه، شراب یا چای خودداری کنید.

قرار نیست لمینت دندان یک تعمیر دائمی و بدون نیاز به نگهداری باشد، اما شما می‌توانید با مراقبت بیشترین بهره را آنها ببرید. در اینجا چند روش موثر برای مراقبت صحیح از لمینت‌ها را بیان می‌کنیم:

برای جلوگیری از ایجاد لکه و حفظ سلامت دندان‌های طبیعی‌تان، روش‌های بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید با سیلیس تمیز کننده مشابه آنچه دندانپزشکان استفاده می‌کنند مسواک بزنید. به یاد داشته باشید که نخ دندان بکشید و مرتباً برای تمیز کردن به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر ورزش تماسی انجام می‌دهید، از محافظ دهان استفاده کنید. ضربه به صورت به راحتی می‌تواند منجر به ترک خوردگی یا بریدگی لمینت شود.

از دندان به عنوان ابزار استفاده نکنید. همه ما از دندان‌های خود به جای قیچی یا باز کردن بسته‌های سخت یا باز کردن یک گره استفاده می‌کنیم، اما این عادتی بسیار خطرناک است. نه تنها میکروب‌ها را جذب می‌کند، بلکه راهی برای برش دادن لمینت و کاهش چشمگیر عمر آن است.

آیا هنگام خواب دندان‌های خود را به هم می‌سایید یا روی هم فشار می‌دهید؟ به این دندان قروچه گفته می‌شود و این‌کار لمینت‌ها را ترک نمی‌دهد و آنها به مدت طولانی دوام نمی‌آورند. محافظ دهان شبانه می‌تواند یک راه‌حل ساده باشد.

 

سوالات متداول

تعداد جلسات و زمان لمینت دندان چقدر است؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای انجام لمینت دندان معمولاً بین دو تا چهار جلسه متغیر است. این زمان ممکن است بسته به شرایط دندان‌ها و پیچیدگی کار بیشتر یا کمتر باشد.

مراحل انجام لمینت دندان چیست؟

مراحل انجام لمینت دندان به شرح زیر است:

جلسه مشاوره اولیه با دندانپزشک: در این جلسه دندانپزشک دندان‌های بیمار را معاینه می‌کند و طرح درمان را با بیمار در میان می‌گذارد.

تهیه قالب دندان‌ها: در این مرحله، دندانپزشک از دندان‌های بیمار قالب می‌گیرد تا لمینت‌های سفارشی ساخته شوند.

ساخت لمینت‌های سفارشی: در این مرحله، لمینت‌های سفارشی با استفاده از مواد سرامیک یا کامپوزیت ساخته می‌شوند.

چسباندن لمینت‌ها به دندان‌ها: در این جلسه، لمینت‌های سفارشی به دندان‌ها چسبانده می‌شوند.

مراقبت‌های لازم پس از لمینت دندان چیست؟

برای حفظ سلامت و ماندگاری لمینت دندان، بیمار باید نکات زیر را رعایت کند:

  • از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم دندان‌ها غافل نشوید.
  • از جویدن غذاهای سفت و سخت مانند یخ، آجیل و استخوان خودداری کنید.
  • از مصرف نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه، آبلیمو و آبغوره خودداری کنید.
  • از استفاده از محصولات سفید کننده دندان بدون مشورت با دندانپزشک خودداری کنید.

 

نتیجه‌گیری

لمینیت دندان یک روش زیبایی درمانی است که مزایای بسیاری دارد. با این حال، انتخاب دندانپزشک مجرب و باتجربه برای انجام لمینت دندان بسیار مهم است. همچنین، رعایت مراقبت‌های لازم پس از لمینت دندان ضروری است تا ماندگاری آن افزایش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678