logo

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ مزایا و معایب لمینت سرامیکی

فهرست مطالب

Rate this post

لمینت سرامیکی دندان یکی از روش‌های درمان زیبایی دندان است که به طور گسترده‌ای برای بهبود ظاهر لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرد. لمینت‌های سرامیکی ورقه‌های نازک و شفاف هستند که روی سطح جلویی دندان‌ها چسبانده می‌شوند تا ظاهر آنها را اصلاح کنند. لمینت‌های سرامیکی می‌توانند لب‌پریدگی، کجی، تغییر رنگ، ترک خوردگی و سایر مشکلات ظاهری دندان‌ها را درمان کنند و همچنین به لبخند شما زیبایی و درخشش بیشتری ببخشند.

آیا از دندان ‌های ترک خورده، شکسته، نامرتب یا زرد رنگ رنج می‌برید؟ اگر پاسخ به هر یک از این نگرانی ها مثبت است، لمینت سرامیکی ممکن است راه حل مناسبی برای شما باشد.

این روکش ها که همرنگ دندان ساخته شده اند، پوسته های نازکی هستند که برای پوشاندن قسمت جلوی دندان شما طراحی شده اند. یک راه حل محبوب دندانپزشکی زیبایی که افزایش اعتماد به نفس را به همراه یک لبخند کاملا جدید ارائه می دهد.

به طور کلی، هنگام بررسی درمان های دندانپزشکی، مهم است که مزایا و همچنین معایب هر گزینه را بسنجید. در ادامه علاوه بر توضیح عملکرد لمینت سرامیکی، ما مزایا و معایب مربوط به این روکش ها را توضیح خواهیم داد تا به شما کمک کنیم تشخیص دهید که آیا آنها راه‌ حل مناسبی برای لبخند شما هستند یا خیر.

 

لمینت سرامیکی دندان چیست؟

روکش های سرامیکی دندان پوسته های بسیار نازکی هستند که از پرسلن ساخته شده و روی دندان قرار می گیرند تا هر گونه آسیب را اصلاح کنند یا رنگ و تراز لبخند را بهبود بخشند. آنها سفارشی طراحی می شوند تا حد امکان با رنگ دندان های شما مطابقت داشته باشند و در عین حال لبخند شما را برای ظاهری واقعی تر و طبیعی تر تقویت کنند.

لمینت سرامیکی به طور دائمی به دندان شما چسبانده می شوند تا نتایج ماندگاری داشته باشند و بعدا مشکلاتی برای شما به وجود نیاید.

پس روکش های پرسلن می توانند یک راه حل آرایشی ساده و نسبتا سریع برای افرادی باشد که به دنبال تغییر لبخند خود با رسیدگی به طیف وسیعی از مسائل بهداشت دهان و دندان هستند.

در اینجا به برخی از مشکلات رایج دندانی که ونیرهای سرامیکی می توانند آنها را برطرف کنند اشاره خواهیم نمود:

  • تغییر رنگ دندان که با سفید کننده های دندان قابل درمان نیست
  • دندان های فرسوده
  • آسیب جزئی مانند تراشه یا ترک در دندان ها
  • دندان های نامرتب
  • فاصله های جزئی بین دندان ها

به یاد داشته باشید که لمینت سرامیکی یک گزینه زیبایی است که بدون دردسر و ناراحتی ظاهر دندان های شما را بهبود می بخشند. البته در نظر داشته باشید که قبل از دریافت روکش باید مسائل جدی تری مانند پوسیدگی دندان باید برای سلامت دهان برطرف شود.

لمینت سرامیکی دندان چیست؟ مزایا و معایب لمینت سرامیکی

مزایای لمینت سرامیکی دندان

همانطور که گفتیم لمینت دندان، پوسته های نازک سرامیکی هستند که روی جلوی دندان ‌های بیمار چسبانده می ‌شوند تا رنگ و یا شکل آن‌ ها را تغییر دهند. برخی از مهمترین مزایای لمینت سرامیکی دندان عبارتند از:

– زیبایی شناسی

به دلایل مختلف، برخی از ما از لبخند خود خجالت می کشیم یا همیشه آرزوی بهبود ظاهر آن را داشته ایم. روکش ‌ها به دلیل توانایی فوق العاده خود در تغییر رنگ و شکل دندان باعث بهبود چشمگیر لبخند شما می ‌شوند. هیچ کس دوست ندارد لبخند زیبای خود را پنهان کند و روکش ها واقعا نتایج خیره کننده ای را در این خصوص ارائه می دهند.

– سرعت درمان

به طور معمول، روکش ها یک فرآیند دو نوبتی هستند. اولین قرار ملاقات شما، برای آماده سازی دندان ها است. در این جلسه قالب ها گرفته شده و ممکن است روکش های موقت برای شما قرار داده شود. در جلسه دوم، معمولا فقط یک هفته بعد، برای قرار دادن روکش‌ های جدید شما برنامه ‌ریزی شده و شما با یک لبخند کاملا زیبا از کلینیک خارج خواهید شد.

– نگهداری آسان

مراقبت از ونیرها بسیار آسان است. بدین منظور پیروی از روش های معمول بهداشت دهان کافی بوده و آن شامل مسواک زدن منظم، کشیدن نخ دندان کشیدن و شستشو با محلول آب گرم و نمک است.

– برطرف نمودن عیوب ناخواسته

یکی از مزایای اصلی لمینت سرامیکی، توانایی ترمیم سریع دندان های شکسته یا فاصله دار است. ونیرها نتایج فوری را ارائه می دهند که در بیشتر شرایط، نیاز به روش های اضافی را از بین می برد. به طور کلی، ونیرهای پرسلین به پنهان کردن مشکلات جزئی زیبایی دندان کمک شایانی می کنند.

– سفید کردن فوری دندان ها

برای افرادی که دندان ‌های لکه ‌دار یا زرد دارند، لمینت سرامیکی دندان یک راه ‌حل بسیار سریع می باشد. آنها از قسمت جلویی دندان محافظت نموده و هرگونه تغییر رنگ را پوشش می دهند و در نهایت لبخندی زیباتر ارائه می دهند.

روکش های پرسلین در برابر لکه ها مقاوم بوده و محافظت و ماندگاری بالایی دارند.

– لمینت سرامیکی یک پوشش محافظ برای دندان ها است

مینای دندان نقش مهمی در عملکرد و طول عمر دندان دارد. گفته می شود مینای دندان بسیار قوی تر از استخوان های بدن انسان است. اگرچه مینای دندان انعطاف‌پذیر است، اما می‌تواند به مرور زمان فرسوده شود و دندان‌ها را مستعد پوسیدگی، تغییر رنگ و شرایط ناخواسته دیگر نماید.

روکش های پرسلن راه حلی برای مینای آسیب دیده است زیرا لایه ای از پوشش را ایجاد می کند که از دندان ها محافظت می نماید. آنها همچنین هرگونه ناراحتی یا آسیب قابل مشاهده ناشی از فرسودگی مینای دندان را پنهان کنند.

 

معایب لمینت سرامیکی دندان

– آنها دائمی هستند

زمانی که روکش های پرسلین به دندان های شما چسبانده شدند، برداشتن آن دیگر یک گزینه عملی نیست. اگرچه آنها واقعی به نظر می رسند، اما هنوز هم دندان های مصنوعی هستند. این روش کاملاً دائمی است، بنابراین پس از انجام تعهد تغییری در نظر شما وجود ندارد. با مراقبت مناسب، روکش ها می توانند بین 16 تا 20 سال دوام بیاورند.

– لمینت دندان می تواند باعث حساسیت دندان شود

پس از اتمام فرآیند، ممکن است نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم حساسیت داشته باشید. مینای دندان شما درست قبل از قرار دادن روکش کمی در معرض دید قرار می گیرد که می تواند تا چند روز پس از درمان حساسیت ایجاد کند.

– آنها هنوز در معرض آسیب هستند

روکش های دندانی بسیار بادوام هستند، اما این بدان معنا نیست که تخریب ناپذیر هستند. در صورت مصرف غذاهای سفت یا دندان قروچه مکرر، ونیرها ممکن است بشکنند یا حتی بیفتند. پس شما باید یک روال منظم مراقبت از دندان را پیش رو داشته باشید، زیرا روکش ها از لبخند شما در برابر پوسیدگی محافظت نمی کنند.

 

انتخاب دندانپزشک مناسب برای لمینت سرامیکی

برای انجام لمینت سرامیکی، انتخاب دندانپزشک مناسب بسیار مهم است. دندانپزشک باید تجربه و مهارت کافی در انجام این روش را داشته باشد. همچنین، باید از مواد و تجهیزات باکیفیت استفاده کند.

در هنگام انتخاب دندانپزشک برای لمینت سرامیکی، باید به نکات زیر توجه کنید:

تجربه و مهارت دندانپزشک: از دندانپزشک خود بپرسید که چند سال است که در زمینه لمینت سرامیکی فعالیت می‌کند و چه تعداد لمینت سرامیکی انجام داده است.

مواد و تجهیزات باکیفیت: از دندانپزشک خود بپرسید که از چه مواد و تجهیزاتی برای ساخت لمینت سرامیکی استفاده می‌کند.

نمونه کار دندانپزشک: از دندانپزشک خود بخواهید نمونه کارهایش را به شما نشان دهد تا از کیفیت کار او مطمئن شوید.

نظرات بیماران قبلی دندانپزشک: از دندانپزشک خود بخواهید نظرات بیماران قبلی‌اش را به شما نشان دهد.

 

مراقبت‌های بعد از لمینت سرامیکی دندان

برای حفظ ماندگاری لمینت‌های سرامیکی، باید از آنها به طور صحیح مراقبت کرد. نکات زیر را برای مراقبت از لمینت‌های سرامیکی دندان رعایت کنید:

رعایت بهداشت دهان و دندان: از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم غافل نشوید.

اجتناب از جویدن غذاهای سفت و سخت: از جویدن غذاهای سفت و سخت مانند یخ، آجیل و استخوان خودداری کنید.

پرهیز از استفاده از محصولات سفیدکننده دندان بدون مشورت دندانپزشک: از استفاده از محصولات سفیدکننده دندان بدون مشورت دندانپزشک خودداری کنید.

 

سوالات متداول در مورد لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی چه مدت دوام دارد؟

لمینت‌های سرامیکی با مراقبت صحیح می‌توانند تا 15 سال دوام داشته باشند. با این حال، عوامل مختلفی مانند کیفیت لمینت‌ها، مهارت دندانپزشک، رعایت مراقبت‌های پس از لمینت و عادات غذایی فرد می‌توانند بر طول عمر لمینت‌ها تأثیر بگذارند.

آیا لمینت سرامیکی باعث حساسیت دندانی می‌شود؟

در برخی موارد، ممکن است پس از انجام لمینت سرامیکی، حساسیت دندانی ایجاد شود. این حساسیت معمولاً خفیف است و با گذشت زمان برطرف می‌شود. با این حال، اگر حساسیت دندانی شدید باشد، باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

آیا امکان تغییر رنگ لمینت سرامیکی وجود دارد؟

لمینت‌های سرامیکی در برابر تغییر رنگ مقاوم هستند. با این حال، اگر لمینت‌ها در معرض مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی قرار گیرند، ممکن است به تدریج تغییر رنگ دهند. برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت‌ها، باید از جویدن غذاهای سفت و سخت و مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه و نوشابه خودداری کرد.

هزینه لمینت سرامیکی چقدر است؟

هزینه لمینت سرامیکی بسته به عوامل مختلفی مانند تعداد دندان‌های تحت درمان، نوع لمینت، مهارت دندانپزشک و تجهیزات مورد استفاده متفاوت است. به طور کلی، هزینه لمینت سرامیکی نسبت به سایر روش‌های زیبایی دندان، بالاتر است.

آیا لمینت سرامیکی برای همه مناسب است؟

لمینت سرامیکی برای همه افراد مناسب نیست. افرادی که دارای دندان‌های پوسیده، بیماری‌های لثه یا مشکلات شدید دندانی هستند، نباید لمینت سرامیکی انجام دهند. همچنین، افرادی که سیگار می‌کشند، احتمال بیشتری دارد که لمینت‌های سرامیکی آنها زودتر دچار تغییر رنگ شوند.

 

کلام آخر

لمینت دندان یکی از این بهترین درمان های زیبایی است که متخصصین برای کمک به بیماران خود در دستیابی به ظاهر یک لبخند رویایی از آن بهره می برند. پس اگر شما نیز رویای یک لبخند ایده آل را در سر می پرورانید، به مرکز تخصصی ایمپلنت دکتر شهاب محمدی مراجعه نمایید تا در مورد اینکه آیا روکش ها می توانند راه حلی برای شما باشند یا خیر، توضیحات کاملی را ارائه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین امروز با یکی از کارشناسان ما در ارتباط باشید

آدرس دفتر

تهران - سعادت آباد
میدان کاج

ساعات کاری

شنبه تا پنجشنبه
7 صبح الی 6 عصر

شماره‌های تماس

تلفن: 12345678-021
موبایل: 0912345678