تراشیدن دندان برای لمینت و میزان و نحوه تراش 1

Rate this post

یکی از مراحل مهم در انجام لمینت دندان، تراش دندان‌ها است. تراشیدن دندان برای لمینت باعث می‌شود که روکش‌های لمینت به خوبی روی دندان‌ها قرار بگیرند و ظاهری طبیعی و یکدست ایجاد کنند. علاوه بر این، تراش دندان‌ها باعث می‌شود که لمینت‌ها طول عمر بیشتری داشته باشند و کمتر دچار شکستگی شوند.

 

میزان تراش دندان برای لمینت

میزان تراش دندان برای لمینت به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع لمینت مورد استفاده
 • وضعیت دندان‌های فرد
 • پیش بینی دندانپزشک

به طور کلی، میزان تراش دندان برای لمینت بسیار اندک است و معمولاً کمتر از 0.5 میلی‌متر است. با این حال، در برخی موارد ممکن است نیاز به تراش بیشتر دندان‌ها باشد.

 

نحوه تراش دندان برای لمینت

تراش دندان برای لمینت معمولاً با استفاده از دستگاه‌های مخصوصی انجام می‌شود که به آرامی و دقیق دندان‌ها را می‌تراشند. دندانپزشک پس از تراش دندان‌ها، آنها را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که تراش به اندازه کافی انجام شده است و دندان‌ها برای قرار گرفتن روکش‌های لمینت آماده هستند.

 

مزایا و معایب تراشیدن دندان برای لمینت

مزایا

 • ظاهری طبیعی و یکدست برای دندان‌ها
 • طول عمر بیشتر لمینت‌ها
 • کاهش حساسیت دندان‌ها

معایب

 • افزایش حساسیت دندان‌ها در مراحل اولیه
 • خطر بروز عفونت لثه
 • افزایش احتمال شکستگی دندان

تراشیدن دندان برای لمینت و میزان و نحوه تراش

مشاوره برای لمینت‌های کامپوزیت یا چینی

لمینت‌های پرسلن یا رزین کامپوزیت، مثل کلاهی هستند که دندانپزشکان در قسمت جلوی دندان قرار می‌دهند. آنها مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند و افراد بیشتر برای موارد زیر لمینت دریافت می‌کنند:

 • لکه‌ها را بپوشانند.
 • ظاهر دندان‌شان را تغییر دهند.
 • شکاف بین دندان‌ها را پر کنند.

لمینت‌های کامپوزیت و چینی برای این موارد استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌هایی هم با هم دارند:

 • لمینت‌های چینی گران‌تر هستند.
 • لمینت‌های چینی ماندگارتر هستند.
 • لمینت‌های چینی محکم‌تر هستند.
 • لمینت‌های کامپوزیت نیاز به برداشتن مینای دندان کمتری دارند.

 

متداول‌ترین سؤالات درباره لمینت‌ها

اکنون که به‌طور کلی درباره لمینت‌ها دانستیم، بیایید به برخی از سوالات پرطرفدار تراش لمینت بپردازیم.

لمینت‌ها چگونه کار می‌کنند؟

اولین قدم برای کار گذاشتن لمینت، برنامه‌ریزی مشاوره با دندانپزشک‌تان است.

در طول مشاوره اولیه، شما درباره ظاهر دلخواه‌تان با دندانپزشک‌تان صحبت می‌کنید. دندانپزشک‌تان از شما سؤال می‌کند و اطلاعات لازم را درباره روش لمینت ارائه می‌دهد. بعد به دندان‌های شما نگاهی می‌اندازند تا سلامت دهان و دندان‌تان را ارزیابی کند و مطمئن شود که نیازی به روش‌های مقدماتی ندارید (به عنوان مثال‌، بریس‌ها برای رفع مشکلات تراز). بیشتر دندانپزشکان از دندان‌های‌تان عکس می‌گیرند و به شما نشان می‌دهند که لمینت‌های شما چگونه خواهند بود.

اگر تصمیم دارید لمینت بگذارید، دندانپزشک‌تان ساخت مراحل ونیرها را شروع می‌کند. پس از قالب‌گیری و  ایان آماده‌سازی لمینت، در جلسه بعدی لمینت روی دندان‌‌های شما کار گذاشته می‌شود.

آیا دندان‌ها را برای لمینت تراش می‌دهند؟

بله، دندانپزشک باید مینای دندان‌تان را برای لمینت چینی یا کامپوزیت بتراشد.

مینا لایه بیرونی و سفید دندان شما تراش داده می‌شود. تراشیدن دندان برای لمینت یک روند دائمی است زیرا مینای دندان نمی‌تواند دوباره رشد کند. در جلسه اول از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌شود و در جلسه بعد برای آماده‌سازی و کار گذاشتن لمینت دندانها تراش داده می‌شوند. تراشیدن دندان‌های لمینت به آماده‌سازی دندان برای اتصال لمینت‌های شما کمک می‌کند.

میزان تراشیدن دندان برای لمینت چقدر است؟

در حالت عادی، دندانپزشکان حدود ۰.۵ میلی‌متر از دندان را برای لمینت‌های چینی و کمی کمتر برای لمینت‌های کامپوزیت تراش می‌دهند.

سلامت دندان برای روش لمینت بسیار مهم است. اگر پوسیدگی دندان یا عوامل دیگری به حد زیادی روی مینای دندان‌های شما تأثیر می‌گذارد، شاید نتوانید لمینت بگذارید. در برخی از افراد، حتی تراشیدن ۰.۵ میلی‌متر مینای دندان نیز باعث می‌شود تا ساختار دندان به خطر بیفتد.

دندان‌ها زیر لمینت‌ها دیده می‌شوند؟

دندانهای طبیعی‌تان که لمینت دریافت کرده‌اند، از قبل لمینت کوچکتر دیده می‌شوند.

از آنجا که دندانپزشکان لمینت را روی دندانهای طبیعی موجود قرار می‌دهند، دندانهای طبیعی شما دست نخورده باقی می‌مانند. با این حال، فرآیند تراشیدن مینای دندان ظاهر و شکل دندان‌های‌تان را تغییر می‌دهد.

آیا می‌توان بدون تراش دندان لمینت انجام داد؟

بله، در برخی موارد ممکن است بتوان بدون تراش دندان لمینت انجام داد. اما این کار معمولاً فقط برای دندان‌های بسیار سالم و مرتب امکان‌پذیر است.

فناوری لمینت جدیدی وجود دارد که می‌تواند با حداقل تراشیدن دندان لمینت انجام دهد.

Lumineers ، Durathin و Vivaneers سه نوع لمینت هستند که به صورت خاص برای کاهش یا از بین بردن نیاز دندانپزشکان برای اصلاح دندان طراحی شده‌اند. هدف این سه لمینت متناسب بودن دندان‌های طبیعی با لمینت است. برخی از شرایط می‌تواند مانع از درمان لمینت بدون آماده‌سازی شود، پس دندانپزشک‌تان دندان‌هایتان را بررسی می‌کند. اگر بابت هزینه نگران هستید، یا فقط یک تراشه یا ترک در یکی از دندان‌هایتان دارید، پیوند کامپوزیت شاید گزینه بهتری برای شما باشد.

آیا می‌توان بعد از انجام لمینت تراش دندان را برگرداند؟

خیر، تراش دندان یک فرایند دائمی است و نمی‌توان آن را برگشت داد.

آیا لمینت دندان باعث حساسیت دندان‌ها می‌شود؟

بله، تراشیدن دندان برای لمینت می‌تواند باعث افزایش حساسیت دندان‌ها در مراحل اولیه شود. این حساسیت معمولاً طی چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شود.

آیا لمینت دندان باعث بروز عفونت لثه می‌شود؟

در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان، لمینت دندان باعث بروز عفونت لثه نمی‌شود. اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، ممکن است خطر بروز عفونت لثه افزایش یابد.

آیا لمینت دندان باعث شکستگی دندان می‌شود؟

لمینت دندان می‌تواند به استحکام دندان‌ها کمک کند. اما در صورت وجود آسیب‌های جدی به دندان، ممکن است خطر شکستگی دندان افزایش یابد.

مهمترین سؤالی که معمولاً مردم در ارتباط با لمینت دارند این است: “آیا لمینت‌ها دندان‌هایشان را اصلاح می‌کنند؟”

برای انجام لمینت‌های سنتی کامپوزیت و چینی، دکتر شهاب محمدی مینای دندان شما را به اندازه ۰.۵ میلی‌متر برای لمینت‌های چینی و کمی کمتر برای لمینت‌های کامپوزیت تراش می‌دهد. کاشت لمینت برای دندان یک روش درمانی دائمی است چون نمی‌توانید مینای دندان را جایگزین کنید. اما برخی از لمینت‌های جدید هستند که دندانپزشکان می‌توانند بدون نیاز به تراشیدن مینای دندان روی آنها لمینت قرار بدهند.

 

نتیجه‌گیری

تراش دندان برای لمینت یک روش ایمن و موثر است که باعث می‌شود لمینت‌ها به خوبی روی دندان‌ها قرار بگیرند و ظاهری طبیعی و یکدست ایجاد کنند. با این حال، این روش ممکن است باعث افزایش حساسیت دندان‌ها در مراحل اولیه شود. همچنین، در برخی موارد ممکن است خطر بروز عفونت لثه یا شکستگی دندان وجود داشته باشد. اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید، حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *